Grażyna Ślęzak

Grażyna Ślęzak

czwartek, 30 wrzesień 2010 07:48

Ziemia azylu i powrotu

"Saga wrocławska" jest zbiorem 74 opowieści o rodzinach, które po II wojnie światowej zna-lazły się na Dolnym Śląsku. "Kresy zachodnie" stały się ich schronieniem w następstwie utraty ziemi przodków, często też okazywały się jedynym azylem w rzeczywistości kreowanej przez władzę z sowieckiego nadania.

czwartek, 30 wrzesień 2010 07:20

Proszę o powagę

Kilka artykułów zamieszczonych w "Opcji" podjęło temat liczby ofiar hitlerowskiego ludobójstwa. Wszystkie prowadzą do wniosku, że jego rozmiary zwykle są zawyżone. Nie przeczę, że tak może bywać. Znam też jednak przykłady przeciwne. Wiem, że informacje na ten temat mają się pojawić w jednym z najbliższych numerów.

środa, 29 wrzesień 2010 12:48

Dlaczego udał się Sierpień?

Po długich latach nagłaśniania wersji historii opartej na niszczeniu lub ?zabetonowywaniu? archiwów, zamilczaniu działalności opozycyjnej środowisk nielewicowych, nagłaśniania rzekomych zasług dzieci funkcjonariuszy KPP i PPR ? coraz częściej przebijają się też świadectwa tych skazanych na zapomnienie. Należy do nich Andrzej Kołodziej, bez którego narodowy zryw w Sierpniu 1980 zakończyć się mógł całkowicie inaczej.

piątek, 24 wrzesień 2010 12:26

Marksizm w dziesiątej muzie

Lenin nazwał kino najważniejszą z potrzebnych nam sztuk. W ogarniętej bolszewickim przewrotem Rosji nie mogło być inaczej. Gdyby nie wynalazek ruchomych obrazów- realia wielkiego kraju, zamieszkanego w większości przez analfabetów, skazałyby komunistycznych agitatorów na szerzenie swych idei za pomocą metod naśladowanych z "Biblii pauperum". Wynalazek braci Lumičre (a może Lumičre i Prószyńskiego?) spadł Sowietom jak z nieba i odegrał doniosłą rolę w urzeczywistnianiu marksistowskiej utopii.

piątek, 24 wrzesień 2010 10:30

Wielka cezura

Druga wojna światowa stanowi jeden z największych przełomów w całych naszych dziejach. Choć historię Polski wypełnia mnóstwo dramatycznych wydarzeń - trudno w niej znaleźć podobnych kilka lat, które by aż tak bardzo zmieniły nasz kraj. Za podobną cezurę, stanowiącą jednak inny rodzaj przeobrażenia, może uchodzić chyba tylko gwałt rozbiorów.

czwartek, 23 wrzesień 2010 16:48

Powstanie z daleka i z bliska

Tym razem Norman Davies uniknął błędu, który obniżył wartość jego poprzedniej - oryginalnej, ciekawej i ważnej książki pt. "Mikrokosmos". Pisząc wówczas o Wrocławiu, wspomagał się licznym zespołem konsultantów i współpracowników, mających mgliste pojęcie o historii czy topografii tego miasta i nie odróżniających Ślęży od Śnieżki (miłosiernie poprzestanę tylko na tych wpadkach). Jego pracę o Powstaniu Warszawskim wspomagał natomiast Andrzej Krzysztof Kunert, co mogło zaowocować wyłącznie perfekcją faktograficzną.

czwartek, 23 wrzesień 2010 11:45

Niebezpieczny margines

Działalność Eriki Steinbach i jej związku postrzegać należy we właściwych proporcjach. Mimo iż BdV jest jedną z największych organizacji pozarządowych w RFN, stanowi margines życia politycznego, a postać jej liderki nie jest powszechnie znana. Z co najmniej dwóch powodów powinniśmy jednak stale mieć na uwadze organizacje niemieckich "wypędzonych". Po pierwsze, pomimo wszelkich gestów i deklaracji, pół wieku ich aktywności niezmiennie uderzało w same fundamenty polskiego istnienia. Po drugie, w historii Niemiec bywało już tak, że organizacje marginalne i lekceważone potrafiły rozpętać prawdziwe piekło.

czwartek, 23 wrzesień 2010 10:30

Niemcy i Polacy - nie zawsze było źle

Dzieje konfliktów z zachodnim sąsiadem stanowią jeden z filarów naszej świadomości historycznej. I trudno, żeby było inaczej, skoro większą część ostatnich stuleci w niemiecko-polskich stosunkach wypełniają rozbiory, wojny i okupacje. Rozmiar zaznanych krzywd przesłania nam liczne wątki przyjaźni, współpracy, a nawet walki po tej samej stronie barykady.

wtorek, 31 sierpień 2010 22:00

Media publiczne - za i przeciw

Przyznana rok temu Telewizji Polskiej nagroda Europejskiej Federacji Mediów Publicznych jest dowodem na to, że "społeczni" nadawcy mogą działać niegospodarnie, obniżać jakość programu, zapomnieć o swoim powołaniu - zarazem ciesząc się uznaniem zagranicznych odpowiedników, czyli tych, którzy upadli jeszcze niżej. Wyróżnienie, jakie spotkało TVP jest ostrzeżeniem, że możliwa jest sytuacja jeszcze bardziej żałosna. Stanowi przecież dowód tego, w co aż trudno uwierzyć - że w innych telewizjach "publicznych" jest gorzej, niż w kolosie z Woronicza 17.

Są takie książki, które warto czytać wielokrotnie. I są takie, które ?się rozrastają?. ?Pisarz dla dorosłych? Grzegorza Eberhardta należy do obydwu tych kategorii. Wersja sprzed dwóch lat właśnie została znacznie poszerzona. Szereg nowych wątków sprawia, że lektura staje się przeżyciem jeszcze bogatszym.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.