Sebastian Reńca

Sebastian Reńca

wtorek, 07 grudzień 2010 01:03

"Kielich" Łysiaka

W sierpniu 2001 r. Waldemar Łysiak w rozmowie z Arturem Borzyczkowskim mówił: "Zaczynam pisać powieść, o której napisaniu marzyłem od paru lat, lecz 'Malarstwo Białego Człowieka' tudzież inne obowiązki przeszkadzały mi skutecznie. Mam nadzieję, że teraz już nic mi nie przeszkodzi". Nie przeszkodziło. Pod koniec zeszłego roku w księgarniach ukazała się nowa powieść Łysiaka "Kielich". Pisarz pracował nad nią równy rok (data ukończenia 13 sierpnia 2002 r.).

Jad i żądła

Zohydzanie ?wyklętych? z Narodowych Sił Zbrojnych zaczęło się w komunistycznej Polsce w momencie jej narodzin. Przeglądając powojenną prasę, można dojść do wniosku, że ówczesna władza z całych sił nie zwalczała żołnierzy z byłej Armii Krajowej, a właśnie tych z NSZ. Teza ta jest do udowodnienia, choćby tylko na podstawie lektury krakowskiego ?Dziennika Polskiego? z pierwszego półrocza 1946 r.

poniedziałek, 01 marzec 2010 01:38

Nasz święty z Popiszek

Na Wileńszczyźnie miał zdarzyć się cud, całe zdarzenie opisał Józef Mackiewicz .
Dr Krzysztof Polechoński pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego rozprawa doktorska, obroniona w 1997 roku, była zatytułowana "Biografia, twórczość i legenda literacka Sergiusza Piaseckiego". Ostatnio wydał i opracował "Opowiadania" Ferdynanda Goetla, "Utwory zebrane" Eugeniusza Małaczewskiego, a także (wspólnie z Jerzym Kirszakiem) napisał wstęp do "Pism wybranych" gen. Kazimierza Sosnkowskiego (w serii Biblioteka Narodowa).

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.