Wszędzie tam, gdzie żyją Ormianie, czyli także na Bliskim Wschodzie, 24 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa. Jest to upamiętnienie wielkiej zbrodni, którą w latach 1895-1923 (ze szczególnym nasileniem w latach 1915- 1917) rząd Turcji dokonał na swych ormiańskich obywatelach. W barbarzyński sposób zgładzono wówczas 1,5 mln osób. Do ludobójstwa tego Turcja, członek NATO i kandydat do Unii Europejskiej, do dziś jednak przyznać się nie chce.
Władza komunistyczna w Polsce uznawała Kościół katolicki za głównego wroga. Represjonowała go przez prawie czterdzieści pięć lat, czyli od chwili wkroczenia Armii Czerwonej w 1944 r. aż do przemian społecznych w 1989 r. Szczególne nasilenie represji nastąpiło na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Wówczas bowiem po zlikwidowaniu opozycyjnego PSL i zbrojnego podziemia antykomunistycznego Kościół pozostał jedyną siłą opierająca się nowemu systemowi.
Homilia ks. Tadeusza Zaleskiego-Isakowicza podczas Mszy św. w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu 17 czerwca 2007 r., w 25. rocznicę powstania Solidarności Walczącej
Wychodząca od 2001 roku |