Grzegorz Jan Grabski

Grzegorz Jan Grabski

wtorek, 21 grudzień 2010 15:52

Polityka regionalna czy polityka regionów?

Od 1980 roku słowo "region" zaczęło się Polakom kojarzyć z antykomunizmem - wszak na Regiony podzieliła Polskę "Solidarność", by odróżnić się od nadużywanego przez nomenklaturę partyjną (tej jedynie słusznej partii) pojęcia "wojewódzkości".

wtorek, 21 grudzień 2010 15:24

Lewicowy globalizm?

Powszechna wydaje się dziś opinia, iż tradycyjny podział na lewicę i prawicę - istniejący od czasów rewolucji francuskiej 1789 roku - zdecydowanie należy już do historii.

niedziela, 19 grudzień 2010 21:13

Do Europy przez biurokrację

Polska jest coraz bliżej członkostwa w Unii Europejskiej. Ale też coraz więcej pytań zadają sobie obywatele przed zbliżającym się referendum, a nastroje społeczne badane przez zajmujące się tym instytucje przypominają huśtawkę. Filoeuropejczycy i eurosceptycy prześcigają się we wzajemnym przekonywaniu, więcej jest jednak w dyskusji emocjonalnych stereotypów niż faktograficznie udokumentowanych argumentów.

Komisja Europejska nie ma legitymacji demokratycznej, jaką mają rządy członkowskie państw Unii, jednakże jej głównym zadaniem jest czuwanie nad przestrzeganiem prawa wspólnotowego (stanowionego przez Radę Ministrów i Parlament Europejski). Wymaga to wydawania rozporządzeń i dyrektyw ujednolicających przepisy działające w krajach wspólnotowych i regulujących często paradoksalne szczegóły (wyśmiewana wielkość prezerwatyw czy stopień wygięcia ogórków). To jest właśnie główna przyczyna powstania mitu o zbiurokratyzowaniu Komisji, który jednak ma pewne podstawy istnienia.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.