środa, 05 maj 2010 16:32

Polityczne perpetuum mobile

Napisał

Rozum ludzki nie potrafi się uwolnić od wiary w to, że doskonałość jest osiągalna na tym świecie. Wiara ta momentami przeradza się w obsesję. Najmniej szkodliwym tego wyrazem są bajki, w których napotykamy nie tylko nieskazitelnie czyste królewny czy nieskończenie rycerskich rycerzy, ale również sakiewki bez dna, samonakrywające się stoliczki i krainy pieczonych gołąbków, ze znawstwem odmalowane przez Bruegla.

Co prawda bajki służą zabawianiu dzieci i, ewentualnie, wyrabianiu u nich prostych zasad moralnych, jednak wiadomo, że to nie dzieci piszą bajki, lecz dorośli, którzy upychają w nich swoje swawolne fantazje. W ten sposób marzenia o doskonałości przechodzą z pokolenia na pokolenie, a jedynym środkiem zabezpieczającym przed ich nazbyt poważnym potraktowaniem jest znana formuła ?dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami??.

Gdyby ludzka obsesja doskonałości całkowicie kanalizowała się w bajkach czy nawet fikcjach literackich, jej efektem w dorosłym życiu byłoby co najwyżej nieszkodliwe poszukiwanie utraconego czasu bądź tropienie niegdysiejszych śniegów. Kłopot polega na tym, że w bajki wierzą nie tylko dzieci, ale również ich wąsaci i brodaci twórcy, z których spora część lakoniczną wskazówkę ?za górami, za lasami? traktuje jako precyzyjnie podane współrzędne geograficzne, a sam bajkowy świat jako coś, co nie tylko było, ale również może być ? a nawet z pewnością będzie. Tę nieusuwalną skazę rodzaju ludzkiego można potraktować jako wciąż ponawianą próbę odzyskania utraconego raju, na co zresztą wskazuje Księga Rodzaju, mówiąc, iż człowiek, który zjadł owoc z drzewa poznania niechybnie postanowi się dobrać do owoców z drzewa życia. Sęk w tym, że zjadając pierwsze, pozbawił się ? przynajmniej docześnie ? dostępu do tych drugich.

(...)

Wyświetlony 1118 razy
Więcej w tej kategorii: « To kroczy postęp
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.