Wydrukuj tę stronę
środa, 05 maj 2010 16:51

To kroczy postęp

Napisane przez

Walka z krzyżem, gdy się raz zaczyna

Prawie 10 lat mełły młyny sprawiedliwości sprawę D. Nieznalskiej, plastyczki, która tak się wzruszyła losem chłopaków trenujących w siłowniach aż do bólu, że postanowiła zaprotestować, obrażając uczucia religijne chrześcijan. Broniła się, że nie miała takich intencji, ale przecież one nie podlegają ocenie sądu. Liczą się czyny, a ten krzyżoburczy był jednoznaczny i zapisany w kodeksie karnym. Niemniej gdańska sędzina okazała wspaniałomyślną wyrozumiałość. Przecież elementem instalacji ? oprócz zbezczeszczonego krzyża ? była również filmowa rejestracja kulturysty, ćwiczącego w siłowni, czego nie przekazywali dziennikarze. Praca była pomyślana jako symbol męki mężczyzny ? wywodziła sędzia, więc nie ma co mówić o winie artystki.

 

Lewicowo-liberalne media ogłosiły zwycięstwo wolności twórczej, ubolewając, że artystka przez lata nie dostała żadnego stypendium. Osobliwy to mecenat państwa, gdzie podatnicy finansują artystów obrażających ich uczucia religijne. Osobliwa to wolność twórcza, która umożliwia robienie kariery na bezkarnym obrażaniu uczuć tylko jednej religii (bo przecież judaizmu czy islamu nie wypada).

W postępowych krajach brukselskich religia ma znaczenie o tyle, o ile kościoły nadają się na dyskoteki czy supermarkety. Sądząc po ambicjach rodzimych twórców (nie mówiąc o mediach), jak również biorąc pod uwagę cieplarniane warunki, gwarantowane im przez państwo (które przecież nie może być mniej postępowe, niż inne w UE) oraz spolegliwy wymiar sprawiedliwości ? trzeba ? niestety ? liczyć się z takimi perspektywami.

(...)

Wyświetlony 1397 razy
Jerzy Pawlas

Najnowsze od Jerzy Pawlas

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.