piątek, 28 maj 2010 19:40

Znicze dla Związku Sowieckiego

Napisane przez

Dziewiątego maja w całej Polsce zapłonęły znicze na sowieckich cmentarzach. Polacy odwiedzili dawno już zapomniane nekropolie, uprzątnęli groby, pogrążyli się w modlitwie. Po dwudziestu latach wolności od przymusowego świętowania komunistycznych uroczystości, przyszli tam z własnej woli. Porzucili ducha rewanżu, zemsty i nieufności, a zastąpili go duchem przebaczenia i pojednania.

 

Pomysł, aby tak uczcić poległych sowieckich żołnierzy, to dzieło akcji ?9 maja?.  Jej twórcy pozostają, co prawda, anonimowi, ale określają akcję jako oddolną inicjatywę obywatelską, która ma być odpowiedzią na życzliwość zwykłych Rosjan, jaką okazali Polakom po katastrofie smoleńskiej. Akcja nie jest jednorazowa, ma na celu zachęcenie Polaków, aby zawsze już pamiętali o żołnierzach Armii Czerwonej i odwiedzali ich groby czy to 9 maja, czy 1 listopada.

Kiedy dowiedziałem się o tej inicjatywie, a właściwie zostałem zaproszony do przyłączenia się, poczułem lekki dyskomfort moralny; bo czy można odmówić szlachetności takiemu gestowi pojednania? Z drugiej strony pomysł, aby czcić pamięć poległych okupantów w dzień zniewolenia Ojczyzny, wydał mi się cokolwiek kuriozalny. Ostatecznie stałem się zdecydowanym przeciwnikiem tej akcji; uważam, że jest ona szkodliwa i nie powinna być kontynuowana.

Przede wszystkim nie jestem do końca pewien, czy jest to inicjatywa rzeczywiście oddolna. Zastanawia mnie również, dlaczego od razu spotkała się z ogromnym rozgłosem. Wszak o tak wielu inicjatywach w mediach nie wspomina się wcale, lub zdawkowo, że wspomnę choćby liczne działania Instytutu im. Ks. Piotra Skargi, wśród nich wezwania do odmawiania Różańca, propagowania Cudownego Medalika, zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Matce Najświętszej przez nabożeństwa pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca. Czy te akcje nie są warte naszej uwagi? Wszak na różańcu można również modlić się za wrogich żołnierzy.

(...)

Wyświetlony 2364 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.