niedziela, 30 maj 2010 09:22

Archiwum Mitrochina II

Napisane przez

Wasilij Mitrochin był archiwistą KGB. Archiwistą z dość nietypowym, by nie rzec śmiertelnie niebezpiecznym, hobby. Przez kilkadziesiąt lat Wasilij robił odpisy najbardziej tajnych dokumentów na świecie i jakby nigdy nic zakopywał je w słoikach na działce.

W 1984 roku przeszedł na emeryturę. W 1992 zgłosił się do ambasady USA z propozycją przekazania zbiorów. Amerykanie go zignorowali. W kolejnej ambasadzie, tym razem brytyjskiej, znalazł więcej zrozumienia. Koledzy Jamesa Bonda ewakuowali go z rodziną do Wielkiej Brytanii.

Christopher Andrew na podstawie dokumentów Mitrochina opisał w drugim tomie ?Archiwum...? pracę operacyjną KGB w trzecim świecie. Przez 670 stron czytelnik poznaje kulisy najnowszej historii państw Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. ZSRR po II wojnie światowej inwestował olbrzymie pieniądze, w gotówce i broni, by instalować w trzecim świecie komunistyczne reżimy. Wspierał i szkolił komunistycznych terrorystów na całym świecie. Wykorzystywał głupotę amerykańskiego establishmentu. Największe sukcesy w infiltracji i kreowaniu życia politycznego sowieci osiągnęli w demokratycznych Indiach. KGB nie ustrzegła się jednak błędów. Czekiści nie raportowali centrali o niepowodzeniach, bo centrala zakładała, że jest nieomylna, prowadziło to do pogrążania się władz komunistycznych w wykreowanej przez optymistyczne raporty ułudzie. Władze sowieckie całkowicie nie doceniły siły islamu. Tyrani z czasów rewolucji stawali się coraz bardziej niedołężni i niezdolni do efektywnych działań. Sowieci wychowali sobie na piersi czerwoną chińską żmiję, która zagrażała ich dominacji nad światowym komunizmem. Murzyńscy tyrani deklarowali swoje przywiązanie do marksizmu tylko po to, żeby wyłudzić od sowietów pieniądze i broń.
Polskich czytelników zapewne zainteresują polskie wątki w ?Archiwum Mitrochina?. Fidel Castro był przeciwny interwencji Armii Czerwonej w Polsce w 1981 roku. Powodem sprzeciwu Castro nie była miłość do Solidarności, ale strach, że USA w odpowiedzi na interwencję sowiecką w Polsce odpowiedzą interwencją zbrojną na Kubie i obaleniem Castro.
W nocy z 12 na 13 lutego 1972 roku agenci KGB włamali się do paryskiej kwatery głównej Światowego Kongresu Żydów, by wykraść listy adresowe. W trakcie akcji czekiści zdobyli również dokumenty dotyczące finansowania przez Żydów książek o (rzekomym) antysemityzmie w Polsce.
Z ?Archiwum...? można również dowiedzieć się że nieliczni żydowscy przywódcy ?Solidarności? budzili nieproporcjonalne zainteresowanie KGB. Niestety, nie poznajemy ich nazwisk. Mimo że dokumenty Mitrochina dotyczą tylko okresu do roku 1984, stają się dziś niezwykle aktualne. W Ameryce Południowej w demokratycznych wyborach władzę przejmują agenci KGB lub ich dzieci. W globalnej gospodarce dominują Chiny, rządzone przez partię komunistyczną (której członkowie przerażali czekistów swoją złośliwością i okrucieństwem). Lekceważone w Polsce Indie (zinfiltrowane całkowicie przez KGB) stają się krajem nowoczesnych technologii i bardzo młodej i licznej populacji. Rosja odradza się pod rządami czekisty Władimira Putina i tworzy nowy sojusz z coraz bardziej czerwoną Ameryką Łacińską i światem islamu.

 

Christopher Andrew, Wasilij Mitrochin, Archiwum Mitrochina, Rebis 2006

Wyświetlony 3148 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.