wtorek, 01 czerwiec 2010 14:54

Piraci!

Napisane przez

Rok 2006 – choć nie wszyscy pewnie zdają sobie z tego sprawę - upłynął pod znakiem pirackiej ofensywy. Jolly Roger nie pojawił się jednak na banderach oceanicznych okrętów - miast tego skrzyżowane piszczele stały się symbolem... partii politycznych.

 

Najpierw Szwedzi

I nie idzie tym razem o kolejną z postępowych reform, których avant garde od dawna stanowią upadli potomkowie Wikingów. Otóż to właśnie w Szwecji w styczniu ubiegłego roku powstała Piratpartiet, czyli pierwsza Partia Piratów. W jej programie nie znajdziemy jednak nic o abordażach, a statut nie przewiduje przeciągania pod kilem nieposłusznych członków. O co więc chodzi? Jak donosił serwis internetowy ?PC World Komputer?: ?ojcowie-założyciele? partii tłumaczą, iż zamierzają walczyć z kreowanym przez koncerny fonograficzne i filmowe wizerunkiem użytkownika sieci peer-to-peer, czyli połączenia złodzieja z hakerem, którego jedynym celem jest kradzież dochodów wielkich koncernów. Swobodny dostęp szwedzkich internautów do filmów czy muzyki to jednak nie wszystko. ?Piraci? chcą stanąć w szranki ze wszystkimi zwolennikami idei ?własności intelektualnej? (przynajmniej w dzisiejszej jej postaci) także i dlatego ? jak zapewniają ? że: nie mogą bezczynnie patrzeć, jak mieszkańcy biednych krajów umierają z głodu, ponieważ bogate kraje Zachodu nie chcą się z nimi dzielić własnością intelektualną. Autorzy programu partii zapowiadają, że będą walczyć ze wszelkimi działaniami, organizacjami i prawami, które uniemożliwiają swobodny przepływ informacji. I walkę tę rozpocząć mają już wkrótce, gdyż postawili sobie za cel przekroczenie progu wyborczego w najbliższych wyborach do parlamentu ? w Szwecji jest to 4%, czyli ok. dwieście tysięcy głosów. Przyznać trzeba, że są na dobrej drodze ? zdobyli sobie popularność na fali protestów, jakie zorganizowali 3 czerwca ubiegłego roku wraz z organizacją Piratbyrĺn, której serwis The Pirate Bay, ułatwiający wymianę danych przez Internet, został tymczasowo zamknięty po nalocie policji i zarekwirowaniu sprzętu komputerowego. W manifestacjach w Göteborgu i Sztokholmie wzięło udział około tysiąca osób, a w ciągu kilku dni ilość członków Piratpartiet potroiła się i wyniosła, jak zadeklarował jej lider Rickard Falkvinge, sześć i pół tysiąca.

 

Potem Amerykanie
The Pirate Party sformowano za oceanem właśnie w okresie szwedzkich protestów. Z pewnością miał na to wpływ fakt, iż wspominany nalot (a może raczej ? desant?) na Piracką Zatokę doszedł do skutku za sprawą nacisków MPAA (Motion Picture Association of America) ? stowarzyszenia troszczącego się o interesy amerykańskich studiów filmowych, w którego skład wchodzą: Buena Vista Pictures Distribution (The Walt Disney Company), Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc., Paramount Pictures Corporation, Sony Pictures Entertainment Inc., Twentieth Century Fox Film Corporation, Universal City Studios LLLP oraz Warner Bros. Entertainment Inc. Szybko nawiązano współpracę ze skandynawskimi ?piratami? ? co stało się tradycją, ?piraci? z różnych państw tworzą zwarty front w walce z prawami autorskimi i patentami.

 

Piraci znad Sekwany
Francuzi założyli swą Le Parti Pirate zaraz po Amerykanach. Okazją do jej powołania stała się dyskusja o nowych przepisach o prawie autorskim ? i zorganizowany z tej okazji na konferencji Paris Capitale du Libre odczyt Richarda Stallmana, jednego z twórców ruchu wolnego oprogramowania. Jak można było przeczytać na stronach serwisu ?PC World Komputer?: Stallman wyjaśnił słuchaczom idee wolnego oprogramowania w trzech szczególnie bliskich Francuzom słowach ? liberté, égalité, fraternité, czyli ? wolność, równość, braterstwo. Wolność, gdyż wolne oprogramowanie oferuje każdemu uprawnienia niedostępne w przypadku aplikacji licencjonowanych; równość, bo te same uprawnienia są dostępne dla wszystkich; braterstwo, gdyż użytkowników tego oprogramowania łączy wspólnota interesów.
(?)
Daniel Nogal

Wyświetlony 4125 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.