wtorek, 01 czerwiec 2010 15:13

I powraca wiatr

Napisane przez

Na konferencji bezpieczeństwa w Monachium pan Włodzimierz Putin jeszcze raz pokazał, że Rosja nie zamierza pozostawać bierna wobec amerykańskiej dominacji i nadal będzie dążyć do odzyskania imperialnej pozycji na kontynencie euroazjatyckim. Retoryka wystąpienia twórczo kontynuuje najlepsze tradycje polityki zagranicznej z czasów "proliferacji" pax sovietica i nie pozostawia złudzeń – trwa walka o świat. Zapowiedzi amerykańskie odnośnie do możliwych ataków bombowych na instalacje atomowe w Iranie oraz pomysły na instalowanie tarczy przeciwrakietowej w Polsce godzą w imperialny etos Rosji i nie mogły pozostać bez odpowiedzi.

 

W tej sytuacji Europa, mimo pozornej jedności, jest bezsilna. Rosja tę bezsilność bezpardonowo wykorzystuje i wybiera sobie wśród państw Unii chłopców do bicia i dziewczynki do głaskania. Rosyjskie Imperium Energetyczne oddziałuje na poszczególne państwa Unii w sposób zagrażający jedności europejskiej. Interesy narodowe wydają się nadal dominować (przynajmniej tak jest dotychczas) i Rosja dobrze o tym wie. Prowadzi realną politykę i nie ukrywa dążenia do odbudowania pozycji hegemona w Europie. Tymczasem Ameryka, zaangażowana w zwalczanie globalnego terroryzmu ? z jednej strony zabiega o neutralność Rosji, z drugiej ? daje do zrozumienia, że bezmiar dotychczasowej tolerancji ma granice. Zasięg owego bezmiaru nie został jednak określony.

Jeśli więc Europa nie zdobędzie się na wysiłek przedstawienia strategii oporu wobec rosnącej w siłę Rosji, zginie jako twór polityczny, a jej poszczególne państwa zostaną wplecione w sieć powiązań ? najpierw energetycznych i gospodarczych, a następnie politycznych ? z Rosją i na warunkach rosyjskich.

 

(?)
Krzysztof Gluziński

Wyświetlony 3821 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.