czwartek, 01 lipiec 2010 15:57

Zakłady, emerytury i konserwatywny ?Quadrant?

Napisane przez

Zakładać można się o cokolwiek, wydawałoby się, a jednak nie do końca. Jeśli chcemy zaryzykować trochę pieniędzy i obstawić przyszłość stóp procentowych banku centralnego Australii, to firma Centrebet z Alice Springs w centralnej Australii nie przyjmie zakładu.

 

Pisze o tej sprawie dziennikarz gazety ?The Age?, Peter Martin. Centrebet otrzymała oficjalne pismo od komisji zajmującej się kontrolą australijskiej giełdy (Australian Securities and Investment Commission ? ASIC) z ostrzeżeniem: zakłady dotyczące stóp bankowych mogą podlegać pod definicję instrumentów pochodnych zgodnie z paragrafem 761D Corporation Act. Jakakolwiek wartość wyprowadzana  z czegokolwiek , a więc stopy procentowe czy np. kursy walut mają taką kwalifikację. Żeby mieć możliwość oferty instrumentów pochodnych, należy posiadać licencję na usługi finansowe. Potencjalne kary za złamanie tych przepisów to mandat do wysokości $ 22,000 lub/i do dwóch lat więzienia. Co ciekawe, inne firmy bookmacherskie takie zakłady przyjmują, np. konkurująca firma Sportsbet jak do tej pory nie otrzymała żadnych uwag dotyczących zakresu jej działalności. Po zakładach sportowych i wyborach, na trzecim miejscu pod względem popularności jest u nich rynek stóp bankowych.

Na początku każdego miesiąca na posiedzeniu zarządu banku centralnego podejmowana jest decyzja o wysokości stóp. Co do czerwcowej decyzji, to Sportsbet za każdego dolara na utrzymanie stopy płaci $ 1,20 a $ 3,00 na to, że pójdzie w górę.

W ASIC reporterowi nie potrafiono wyjaśnić, dlaczego interweniują w tej sprawie wybiórczo.

Pracować do 100 lat!

W wielu państwach podejmowane są dyskusje o podwyższeniu wieku emerytalnego. W Australii ma on być stopniowo podwyższany, w 2023 do 67 lat. Również wiek, w którym można będzie mieć pełny dostęp do swoich własnych pieniędzy na kontach emerytalnych, które są  tutaj jak najbardziej indywidualne, będzie podwyższany. Przed odbywającą się w Melbourne Międzynarodową Konferencją nt. Starzenia, wypowiedział się w tej sprawie przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia, Australijczyk John Beard. Okres starzenia się społeczeństwa osiągnie apogeum dopiero w nadchodzących latach. Strumień pieniędzy płynących na szpitale i fundusze emerytalne nie rozwiąże, według niego, sprawy. Pracodawcy powinni starać się zatrzymać nawet osiemdziesięcio- i dziewięćdziesięciolatków w pracy, jeśli ci mają taką wolę. Czas skończyć z postrzeganiem wiekowych pracowników jako niepotrzebnego obciążenia. Mogą oni być cennymi zasobami ludzkimi, a pracować w ograniczonym zakresie godzinowym. Mogą szkolić młodszych pracowników. Firmy w Ameryce coraz częściej stosują takie podejście ? zamiast emerytury, tysiącgodzinny rok pracy.

(...)

Wyświetlony 1325 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.