sobota, 31 lipiec 2010 11:11

Wehikuł czasu czyli gazety pisały...

Napisane przez

WALCZĄCA SZTUKA "CZERWONEJ GRUPY"
Trudno dziś w Danii o zespół bardziej popularny niż "Czerwona Grupa" ? młodzieżowy kolektyw, skupiający plastyków, piosenkarzy, aktorów i muzyków. "Czerwona Grupa" działa od 1969 roku i zaczęła od prezentowania plakatów potępiających wojnę wietnamską. Z biegiem czasu ich tematem stało się również codzienne życie Duńczyków. Powstały pieśni, związane z tematyką plakatów, widzowie śpiewali je wraz z aktorami. Zespół zaczął występować w czasie demonstracji robotniczych i na zebraniach związkowych.
"Trybuna Ludu", 4 marca 1975

FAŁSZERZE ? SPEKULANCI
Funkcjonariusze KW MO w Siedlcach ujawnili i zatrzymali zorganizowaną grupę przestępczą podejrzaną o fałszerstwa i spekulację. Posługując się sporządzonymi przez siebie zezwoleniami na zakup alkoholi na uroczystości weselne, spekulanci wykupowali w placówkach handlowych wódkę, którą następnie sprzedawali, biorąc o ok. 500 zł drożej za każdą butelkę. W okresie od października ub. r. do lutego br. zakupili w ten sposób ponad tysiąc butelek wódki.
Spekulanci fałszowali także zaświadczenia uprawniające do zakupów arykułów przemysłowych w ramach tzw. sprzedaży wiązanej i posługując się nimi wykupywali w celach spekulacji atrakcyjne towary ze sklepów. Milicja ujawniła w mieszkaniach fałszerzy- -spekulantów komplet czcionek drukarskich, przybory do podrabiania pieczęci urzędowych orazy wypisane ? nie zrealizowane jeszcze ? druki upoważnień na zakup alkoholu. Zakwestionowano 200 butelek wódki, 18 butelek bimbru, 150 butelek zacieru, a także 6 kompletów mebli, 4 telewizory do odbioru programu w kolorze.
"Życie Warszawy",17 lutego 1982

Otwarcie centralnej poradni świetlicowej w Warszawie
W dniu 26 bm. otwarta została ? w obecności ministra kultury i sztuki St. Dybowskiego oraz przedstawicieli organizacji masowych ? centralna poradnia świetlicowa i wzorcownia artystyczna. Nowopowstała placówka społeczno-kulturalna mieści się w lokalu przy ul. Krakowskie Przedmieście 6.
"Trybuna Ludu", 28 stycznia 1951

FILM W WALCE
Pamięć ludzka to jakaś nieodzowna część woli walki o szczęście i pokój. Dlatego propaganda imperialistyczna tak ucieka odo wspomnień minionej wojny, tak je fałszuje i zaciera w literaturze i filmie. Nasze filmy ? filmy radzieckie i polskie, postępowe filmy Zachodu, uczciwe dzieła kinematografii japońskiej ? odświeżają w nas pamięć prawdziwego oblicza wojny i okrucieństw faszystowskich, a młodym dają o tej wojnie i bestialstwach relację najcenniejszą. I w tym ich ogromna zasługa. Bo krzewią nienawiść milionów do siewców wojny.
"Film", 20, 1955

Dodatkową produkcją czczą młodzi robotnicy Światowy Tydzień Młodzieży
Setkami zobowiązań produkcyjnych młodzież robotnicza całego kraju czci Światowy Tydzień Młodzieży. Stosując system kompleksowego oszczędzania, młodzieżowa załoga Wrocławskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego zobowiązała się przepracować jeden dzień w miesiącu na zaoszczędzonym surowcu. Młodzież z "Pafawagu" zobowiązała się zwiększyć dotychczasową wydajność pracy średnio o 10-60 procent.
Również w Poznaniu ZMP-owcy zatrudnieni w Zakładach im. Józefa Stalina postanowili wzmożoną pracą uczcić Światowy Tydzień Młodzieży. Np. młodzieżowa brygada pracująca pod kierownictwem Worocha zobowiązała się osiągnąć przez okres trzech miesięcy 140 procent normy, a ZMP-owiec Szczepan Kostoj postanowił przez najbliższe dwa miesiące przekraczać bazę produkcyjną o 40 procent.
Apel młodych górników z kopalni "Katowice" podjęła z entuzjazmem również młodzież województwa gdańskiego. W stoczni gdańskiej brygady produkcyjne ZMP-owców Ranieckiego i Mellera skrócą o przeszło 220 godzin remont jednego ze statków. Zobowiązania produkcyjne podjęła również młodzież z działu traserni oraz z zakładów im. Karola Świerczewskiego.
"Trybuna Ludu", 8 marca 1951

Odświeżanie kalki maszynowej
Kalkę mocno już zużytą i słabo odbijającą można łatwo odnowić. Trzeba ją położyć jednym rogiem na brzegu stołu kalkującą stroną do góry, róg ten przycisnąć czymkolwiek cięższym, by esię nie zsunął, przeciwny uchwycić w powietrzu lewą ręką, prawą zaś wziąć zapaloną zapałkę i z lekka podgrzać płomieniem kalkę od spodu. Pod wpływem ciepła kalkująca powierzchnia "rozlewa się" pokrywając zmów wytarte miejsca równą warstwą i kalka jest jak nowa. Każdą kalkę można w ten sposób "odnowić" 2-3 razy, zamiast kupować nową. Arkusz kalki kosztuje 5-6 złotych, zaś do odświeżenia go zużywa się 3-5 zapałek.
Pomysł nadesłała ob. Piwowarczykówna, Inowrocław 3, ul. Poznańska 331.
"Moda i Życie", 4, 1950
oprac. D. Leszczyński

Wyświetlony 4256 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.