sobota, 31 lipiec 2010 13:41

Armia Dawida w tramwaju

Napisane przez

Jeden z trójmiejskich zborów zielonoświątkowców postanowił się zareklamować. Tuż po rozpoczęciu akcji reklamowej, opisałem ją dla jednego z lokalnych dzienników. Kilka dni później wątek podchwyciła "Gazeta Wyborcza". Nasze artykuły dla niewielkiego zboru zielonoświątkowców okazały się przysłowiową niedźwiedzią przysługą. Oto instytucja, która ciągnęła kasę za reklamę, z dnia na dzień wypowiedziała kościołowi umowę. Rzecz jasna, wszystko w imię jak najlepszego świadczenia usług dla pasażerów gdańskich autobusów i tramwajów.
Bo te, jak wiadomo, są tak punktualne, że podług ich pracy można zegarki ustawiać, a czystość w wagonach wychwalana jest przez miejscowych poetów i minstreli.

...a było to tak

"Jezus przebacza prostytutce" ? takie to tablice reklamowe zainstalowano w tramwajach gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej. Akcję przeprowadził Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej z Gdańska. Tuż przed świętami wielkanocnymi, zielonoświątkowcy postanowili poewangelizować wśród gdańszczan.
? Już kiedyś zrobiliśmy podobną akcję. Teraz wracamy i nadal będziemy ją rozwijać ? mówił pastor Krzysztof Majdyło.
Istotnie, nim zaczął się kwiecień, w tramwajach pojawiły się kolejne plakaty. Zawsze w podobnej konwencji: krótki cytat z Biblii, poniżej wyeksponowane przesłanie, np. miłość czy przebaczenie, a u dołu link do strony internetowej gdańskiego zboru ? Armii Dawida. Pastor Majdało tłumaczył wówczas, że Ewangelię można głosić wszędzie.
? Kiedyś Słowo Boże przekazywano na targowiskach, placach i wszelkich innych miejscach spotkań ludzi. Dzisiejszym ich odpowiednikiem są media ? wyjaśniał pastor Majdyło. Kaznodzieja przyznawał, że póki co, oddźwięk jest niewielki, a ilość uczestników nabożeństw w jego kościele nie wzrasta lawinowo, jednak widać wzmożone zainteresowanie stroną internetową, o wyrazistej domenie ? ArmiaDawida.org. Jego kościół już wcześniej dał się poznać jako organizator interesującego projektu muzycznego, gdzie hip-hopowy skład EloHim ewangelizował na rapową modłę.

Zaskoczenie
Akcja promocyjna gdańskiego zboru zielonoświątkowców zaskoczyła przedstawicieli innych kościołów, dla których taka forma promocji Ewangelii jest nowością. ? Pierwsze słyszę o czymś takim ? mówi przedstawiciel gdańskiego Kościoła Baptystów. ? Każda akcja, która promuje wartości chrześcijańskie, jest z zasady dobra, chociaż my nie z każdą się utożsamiamy. Jezus robił wiele kontrowersyjnych rzeczy. A przebaczenie, o którym mowa w jednej z reklam, to przecież zasada biblijna ? dodaje. Co ciekawe, gdańskie plakaty z tramwajów ZKM to także niespodzianka dla firm reklamowych. ? Nie spotkałam się jeszcze z taką formą promocji kościoła ? mówi Anna Nowakowska-Godun, dyrektor ds. marketingu w Clear Channel, największej w Polsce outdoorowej agencji reklamowej.
Krzysztof Mojdyło odpowiada, że brak akcji reklamowych wychodzących do ludzi to przejaw zaściankowości. Zapowiada ich wzmożenie. ? Będzie akcja zakrojona na szerszą skalę. Będziemy mówić o miłości i innych zasadach biblijnych w sposób jaskrawy i nieco prowokacyjny ? dodaje pastor.
Ostre i wyraziste akcje związane z ewangelizacją to nie nowość. Katolicka "Fronda" od lat oferuje koszulki i gadżety z hasłami typu ? "Dziewczyny czekają na Twoją modlitwę, 24h" ? graficznie nawiązującymi do reklam agencji towarzyskich. Pokazuje księży z kolorowym "irokezem" na głowie albo promuje metalowe i punkowe zespoły jak 2Tm 2,3, Armia czy Good Relligion, które również próbowały przekładać Ewangelię na język młodzieżowy.
Ich akcje nie raz wywoływały mieszane odczucia wśród samych katolików. A przecież Dobrą Nowinę trzeba głosić nie tylko z ambony lub tylko z perspektywy kolan. Bądź co bądź wszyscy chrześcijanie mają powody do niewyobrażalnej radości, a radość wyrażać można na tysiące sposobów. Tym niemniej, księża są ostrożni co do formy jej wyrażania.
? W takich akcjach promocyjnych problemem jest zachowanie proporcji. Pamiętajmy, że Ewangelia jest czymś delikatnym, głosić Ewangelię znaczy dawać świadectwo wiary ? mówi dominikanin Karol Wielgosz.
(?)
Ryszard Bartul
Wyświetlony 7026 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.