piątek, 20 sierpień 2010 11:29

Wehikuł czasu czyli gazety pisały...

Napisane przez

Finał konkursu kasjerek
OBSŁUGA KLIENTA W 30 SEKUND!

W Bydgoszczy odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Kasjerek CZSS "Społem". Okazało się, że gdyby w szranki konkursów "na czas" stanęły wszystkie ekspedientki, być może byłby to kres sklepowych kolejek. Zadaniem finalistek było obsłużenie w możliwie najkrótszym czasie 5 klientów, z których każdy miał w koszyku co najmniej 10 różnych towarów i dysponował różnej wartości pieniędzmi, co zmuszało również do wydawania reszty. Najlepszą okazała się przedstawicielka "Społem" w Stargardzie Szczecińskim ? Jolanta Wasilewska, która na obsłużenia klienta potrzebowała 27,6 sek.; z regulaminową piątką kupujących uporała się w 2 min. 18 sek. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Małgorzata Kosmala z Konina z czasem zaledwie o 4 sek. gorszym oraz Elżbieta Bełdycka ze "Społem" w Dobrym Mieście (woj. olsztyńskie) ? min. 24 sek. Pozostałe finalistki także potrzebowały więcej, jak 3 min. czasu na obsłużenie 5 klientów.

"Dziennik Ludowy", 15 listopada 1985MŁODZI I PERSPEKTYWY
Zasadniczym celem polityki społeczno-ekonomicznej państwa i partii będzie systematyczna poprawa materialnego, społecznego i kulturalnego poziomu życia społeczeństwa. Dobru człowieka, wszechstronnemu rozwojowi jego osobowości ? jak formułują to wytyczne ? będą podporządkowane kierunki rozwoju gospodarczego i system funkcjonowania państwa. Budujemy socjalizm "dla ludzi i przez ludzi" ? zasada ta stała się podstawą strategii naszego rozwoju, również "Rozszerzonej strategii" ? bo tak się ją określa ? na nowe pięciolecie. Zakłada się, że do roku 1980 powinien nastąpić dalszy wzrost płac realnych o 16-18 proc. w porównaniu z rokiem 1975, z tym, że dążeniem partii ? podobnie jak w pięcioleciu poprzednim ? będzie przekraczanie przyjętych założeń, ale, jak podkreśla się w wytycznych, zależy to przede wszystkim od wysiłku i pracy całego narodu, w tym również od pracy całego młodego pokolenia.

"Walka Młodych", 18 listopada 1975


Nieoczekiwane Skutki Libacji
Zaczęło się od sprawy pijaństwa zorganizowanego przy okazji złożenia kamienia węgielnego pod przyszłe przedszkole. ? Kto płacił za libację? ? zapytano na zebraniu. Wyjaśnień udzieliła przewodnicząca komitetu rodzicielskiego. Były one następujące: Barbara Kwiatkowska zwróciła się do komitetu o fundusze na przyjęcie. Komitet odmówił. Wówczas instruktorka na własną rękę urządziła libację w gronie zaufanych. Aby jednak pokryć koszty, zażądała od komitetu rachunków "Orbisowych" za wycieczkę urządzoną uprzednio przez rodziców dla dzieci. Na te rachunki ? jak się okazało ? wydział oświaty otrzymał pieniądze, komitetowi w zamian wręczono rachunki za kurczaki, zakąski i alkohol. Sprawa wywołała oburzenie...

"Życie Warszawy", 3 listopada 1955


Stan wyższej konieczności
z Lechem Kaczyńskim rozmawia Jarosław Kurski

? Dlaczego Pan zrezygnował z kandydowania na prezydenta?
? Miałem niskie poparcie, żadnych szans na drugą turę. W tej chwili sprawą najwyższej konieczności jest wybór osoby zdolnej przeciwstawić się Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Lechowi Wałęsie.
? Czy bardziej Pan się boi wyboru Wałęsy, czy Kwaśniewskiego?
? Mój życiorys związany jest z "Solidarnością", a nie z PZPR-em. Na Kwaśniewskiego nie zagłosuję. Z drugiej strony podzielam pogląd, że starcie Wałęsa-Kwaśniewski to w istocie starcie pomiędzy dwiema częściami dawnego aparatu: częścią aparatu bezpieczeństwa a częścią aparatu partyjnego. A ja na aparat bezpieczeństwa głosować nie będę.

"Gazeta Wyborcza", 14 listopada 1995


JAKIE FILMY UJRZYMY W LISTOPADZIE
Z filmów radzieckich, które wchodzą na ekrany w listopadzie, najwybitniejszą pozycją jest filmowa adaptacja noweli Czechowa pt. "Trzpiotka" w reżyserii S. Samsonowa, odznaczona nagrodą "Srebrnego Lwa" na XVI Festiwalu Filmowym w Wenecji. Wraz z "Trzpiotką" wyświetlana będzie barwna średniometrażówka A. Munka "Poranek niedzielny". Następny film radziecki ? "Miłość na wirażu" (scenariusz L. Maługin), reżyseria A. Frołow, wprowadza nas w środowisko robotnicze, przy czym sprawy produkcyjne są tylko tłem, na którym ukazane są osobiste losy bohaterów. Film ten wyświetlany będzie łącznie z polską średniometrażówką "Cyrk". Wśród pięknej surowej przyrody dalekiej północy rozgrywa się akcja filmu poświęconego pracy hodowców łosi pt. "Ogień w kniei" - dzieło wybitnego radzieckiego reżysera A. Zguridi, będącego zarazem współautorem scenariusza.

"Trybuna Ludu", 2 listopada 1955
oprac. D. Leszczyński

Wyświetlony 3890 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.