Wydrukuj tę stronę
wtorek, 31 sierpień 2010 20:04

Plany amerykańskie dla Polski w 1944 r.

Napisał

W związku z 60. rocznicą zawarcia Układów Jałtańskich w lutym 1945 r. i szeregiem artykułów w polskiej prasie na temat zdradzieckiego przekazania Polski w Jałcie pod kontrolę Stalina, pozwolę sobie na komentarz dotyczący planów dla polskich granic, jakie proponował były podsekretarz spraw zagranicznych USA, Sumner Welles, kilka miesięcy wcześniej, bo latem roku 1944. Artykuł na ten temat ukazał się w bardzo popularnym, w owym czasie, ilustrowanym magazynie "Life", latem 1944 r., tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Mr. Welles napisał także książkę The Time for Decision, wydaną w 1944 r., opisującą w szczegółach plany dla Polski i Niemiec, jak i dla kolonii brytyjskich i francuskich po wygranej wojnie. Wedle magazynu "Life", Mr. Welles był bardzo bliskim doradcą prezydenta Roosevelta.

Wedle propozycji Mr. Wellesa, Niemcy zostaną po wojnie podzielone na trzy oddzielne kraje: Niemcy Południowe, Niemcy Północne i Niemcy Wschodnie (bez Prus Wschodnich). Prusy Wschodnie przypadną w całości Polsce, a ich niemiecka ludność, określona na 700 tys., zostanie przesiedlona na pasek lądu odebrany Polsce, obejmujący Poznańskie i Górny Śląsk, gdzie wedle Mr. Welles'a ludność jest w większości niemiecka. Ta cześć Polski zostanie przyłączona do Niemiec Wschodnich.
Co do granic wschodnich, to Polska odda ZSSR tereny na wschód od linii Curzona, czyli tak jak przebiega dzisiejsza polska granica na wschodzie. Na tym terenie, wedle Mr. Wellesa żyje 4,7 mln Ukraińców, Białorusinów i Rosjan.
Po zwycięskiej wojnie sojusznicza Polska, wedle planow Mr. Wellesa, będzie miała następujący skład populacji: 20.780 tys. Polaków, 400 tys. Żydów, 2 mln "innych". Całość mieszkańców: 23.180 tys.

(?)
Jan Czekajewski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
USA, Członek Polskiego Instytutu Naukowego w N.Y. (PIASA)
Wyświetlony 4746 razy
Jan Czekajewski

Najnowsze od Jan Czekajewski

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.