wtorek, 31 sierpień 2010 21:39

Pisarz, o którym autorytety kazały zapomnieć

Napisane przez

Są takie książki, które warto czytać wielokrotnie. I są takie, które ?się rozrastają?. ?Pisarz dla dorosłych? Grzegorza Eberhardta należy do obydwu tych kategorii. Wersja sprzed dwóch lat właśnie została znacznie poszerzona. Szereg nowych wątków sprawia, że lektura staje się przeżyciem jeszcze bogatszym.

 

Uzupełnione wydanie opowieści o Józefie Mackiewiczu jest jeszcze bardziej zaskakujące. Nawet czytelnik dobrze zorientowany w polskiej historii XX wieku znajdzie tu mnóstwo informacji bardzo słabo znanych. Duża część z nich na pewno będzie prawdziwym odkryciem, mogącym zrewidować wiele poglądów i wyobrażeń. Autor nie zamyka swej narracji jedynie w tym, co bezpośrednio dotyczy najwybitniejszego polskiego prozaika minionego stulecia. W jego ujęciu jest on jakby źródłem tysiąca wątków, przewijających się przez doświadczenia wielu środowisk.

Być może ktoś zarzuciłby Eberhardtowi dołączanie do bardzo licznych dziś ?odbrązawiaczy? polskiej historii. Z jego książki dowiadujemy się bowiem np. o wykonanym przez Armię Krajową wyroku śmierci ? wszystko wskazuje na to, że niesłusznym. Inny fragment opowiada o paru latach z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jeden z największych autorytetów III RP miał też, niestety, w swojej biografii decyzje i działania godne wstydu. Czy fakty takie należy ukrywać? Zdanie autora jest na ten temat jednoznaczne, a wynika ono z prostej przyczyny ? z wiary w Polskę. Ogrom dokonań szlachetnych, wielkość dziedzictwa, bezsprzecznie jedna z najwspanialszych tradycji historycznych w Europie ? to wszystko daje nam luksus mówienia otwarcie także i o potknięciach, niedoskonałościach, potwierdzających regułę wyjątkach. Tak właśnie, w rzetelnych proporcjach, rzeczywistość przedstawia Grzegorz Eberhardt. I nie ma to nic wspólnego z tak mocno dziś lansowaną przez tzw. główny nurt polskojęzycznych mediów modą na ?odbrązawianie? naszej historii, polegające tylko i wyłącznie na tym, by Polsce dokopać, splugawić ją, obciążyć nigdy niepopełnionymi grzechami.

Dzieje życia i twórczości Józefa Mackiewicza to wyjątkowo znamienny wątek polskich doświadczeń ostatniego stulecia. W związku z postawą całkowitego oddania wartościom na postaci tego nonkonformisty  jak pod soczewką skupiały się ataki obnażające prawdę o aktualnych realiach, rzeczywistych hierarchiach, ukrytych a decydujących mechanizmach czy faktycznej jakości establishmentu. Już sama zdolność uniemożliwienia druku książek Mackiewicza w III RP mówi bardzo dużo o tym, czym w istocie jest twór państwowy zbudowany przez dawnych właścicieli Polski Ludowej wraz z częścią opozycji wyselekcjonowaną do porozumienia przy okrągłym stole.

G. Eberhardt, Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu, Wydawnictwo Lena, Wrocław 2010, 912 s.

Wyświetlony 1622 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.