wtorek, 31 sierpień 2010 23:56

Koniec III RP

Napisane przez

Szóstego sierpnia, w dniu zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na prezydenta Polski, Platforma Obywatelska zdobyła pełnię władzy w Polsce. Podobną władzę miała PZPR w czasach PRL. Historia pokazuje, że hegemonia jednej partii może doprowadzić do państwa totalitarnego, działającego bez kontroli jej działań przez społeczeństwo.

Obawy są tym większe, że obecne działania rządzących to praktyki z PRL. W Leksykonie PRL-u Zdzisław Zblewski przedstawił 240 haseł z różnych dziedzin życia, które łącznie składają się na pewien obraz PRL. Poniżej, na podstawie Leksykonu, przedstawiam opisy niektórych haseł charakterystycznych nie tylko dla okresu PRL, ale także dla dnia dzisiejszego.

PRL w III RP

Nomenklatura ? w PRL system obsady stanowisk kierowniczych w państwie. Jego zasadą była konieczność uzyskania tzw. rekomendacji PZPR kandydata na określoną funkcję publiczną. System nomenklatury stanowił potężne narzędzie władzy komunistów nad całością życia społecznego. Nomenklaturą objęte były wszystkie najważniejsze urzędy w państwie: rząd, Sejm, Rada Państwa, media, wymiar sprawiedliwości, przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe, urzędy wojewódzkie i wiele innych. Na poziomie centralnym około 85% wszystkich kierowniczych stanowisk obsadzali kandydaci z rekomendacji PZPR.

Dzisiaj ? rządząca partia ?posiada?: Prezydenta, większość w Sejmie i Senacie oraz resorty siłowe. Z jej rekomendacji mianowano szefów CBA, ABW, CBŚ, ambasadorów, większość szefów spółek Skarbu Państwa i ich rad nadzorczych (około 1,7 tys. spółek SP), szefa IPN i rzecznika praw obywatelskich. Szacuje się, że jest to kilka tysięcy stanowisk. Do tego należałoby dodać co najmniej kilkanaście tysięcy stanowisk kierowniczych w administracji publicznej (na szczeblu urzędów centralnych, wojewódzkich i gminnych) obsadzanych kandydatami z rekomendacji PO.

Afera hazardowa pokazała m.in. jak w praktyce odbywa się dzisiaj rekomendacja PO na stanowiska we władzach Totalizatora Sportowego.

Procesy pokazowe ? forma procesów politycznych w celu zastraszania społeczeństwa i kompromitacji określonych grup społecznych lub pojedynczych osób. Na ławach oskarżonych zasiadała opozycja ? akowcy, przedstawiciele antykomunistycznych organizacji, duchowni, studenci itd. W wielu procesach zapadały wyroki śmierci, m.in. w procesach przywódców Zrzeszenia ?Wolność i Niezawisłość?, Komitetu Porozumienia Organizacji Polski Podziemnej i Narodowych Sił Zbrojnych. ?Pokazówki? przypominały wyreżyserowany spektakl, a nie rozprawę przed niezawisłym sądem.

Dzisiaj ? zamiast procesów pokazowych mamy procesy sądowe, w których karze się za korzystanie z wolności słowa. Orzekane są bardzo wysokie kary pieniężne: np. wyroki sądowe wobec profesorów Andrzeja Zybertowicza i Andrzeja Nowaka, reżysera Grzegorza Brauna czy posłów PiS, Zbigniewa Ziobro i Jacka Kurskiego.

W III RP nową formą procesów pokazowych wobec opozycji okazały się sejmowe komisje ?ds. nacisku? i ?ds. śmierci Barbary Blidy? ? już trzy lata szukające dowodów ?zbrodni? PiS. Natomiast przebieg komisji hazardowej przypomina wyreżyserowany przebieg procesu morderców ks. Jerzego Popiełuszki.

Propaganda sukcesu ? działania podejmowane w środkach masowego przekazu w celu zwiększenia popularności władzy. Komuniści mieli całą armię dyspozycyjnych dziennikarzy, którzy m.in. przedstawiali komunistycznych przywódców jako mądrych i troskliwych gospodarzy (?gospodarskie wizyty?), a jednocześnie mężów stanu cieszących się uznaniem w świecie. Tak np. Gierek miał się cieszyć osobistą przyjaźnią kanclerza RFN Helmuta Schmidta i prezydenta Francji Valery?ego Giscarda d?Estainga. Przedstawiano spreparowane dane statystyczne mówiące o sukcesach gospodarczych i uzasadniających tezę, że PRL zaliczał się do dziesięciu najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata.

(...)

Wyświetlony 2496 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.