czwartek, 23 wrzesień 2010 11:52

Nauczanie domowe w praktyce

Napisane przez

Chciałabym podzielić się z Państwem moim doświadczeniem w zakresie tak zwanego domowego nauczania. Jest to opcja, w której dziecko jest uczone w domu przez rodziców. W Kanadzie ten sposób zdobywania wiedzy jest częścią systemu nauczania i każdy, kto chce, może z tej drogi skorzystać.

Kiedy przyjechaliśmy do Kanady, dzieci były małe, a to, że dowiedzieliśmy się o takiej możliwości nauczania w domu, było dziełem przypadku. Gdy Natalia, nasza córeczka, skończyła sześć lat, przyszedł czas, aby zapisać ją do szkoły (w Kanadzie dzieci zaczynają klasę pierwszą w wieku sześciu lat) i wtedy my, jako rodzice, stanęliśmy przed trudnym problemem. Nie mogliśmy pogodzić się z faktem, że dzieci w tak wczesnym wieku mają uczyć się w szkole przez cały dzień, to znaczy od dziewiątej rano do czwartej po południu. Wtedy, pamiętam, zadawałam sobie pytanie, kto właściwie wychowa moje dziecko? Ja czy szkoła? W tym najważniejszym okresie kształtowania się charakteru dziecka szkoła stawała się domem, a dom był hotelem. W praktyce wygląda to tak, że dziecko około czwartej trzydzieści po południu wraca ze szkoły zmęczone, potem obiad ? i po około trzech godzinach przebywania w domu trzeba iść spać. Jeżeli ktoś chce jeszcze włączyć dziecko w jakieś zajęcia pozalekcyjne, typu sport, pianino itd., czas zasypiania przedłuża się do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych, co jest bardzo niekorzystnie dla zdrowia małego dziecka.
W obliczu takiej sytuacji podjęliśmy decyzję, że nie pozwolimy, aby nasza córka tyle godzin przebywała w szkole. Na początku września zaprowadziłam Natalkę do szkoły i oświadczyłam nauczycielce, że o godzinie dwunastej zabieram córkę do domu (od 12 jest przerwa w nauce na zjedzenie tzw. suchego prowiantu) i resztę dnia ja będę ją uczyć. Byłam tak zdeterminowana, że nie obchodziły mnie konsekwencje tej decyzji. Oczywiście, po paru dniach takiego stanu rzeczy, w szkole zrobił się szum i poproszono mnie do dyrektora. Poszłam z duszą na ramieniu, ale byłam gotowa walczyć o moje dziecko do końca. Na pytanie o powody takiej decyzji, odpowiedziałam używając wszystkich moich argumentów i ku memu zdziwieniu dyrektor się z nimi zgodził. Widząc, że ja naprawdę postanowiłam uczyć dziecko w domu ? dopiero wtedy poinformował mnie o tym, że w Kanadzie istnieje oficjalna możliwość nauczania w domu, tzw. home schooling, i że muszę tylko napisać podanie, opracować plan nauczania i poczekać około trzech miesięcy na odpowiedź. Dał mi tylko warunek, że te trzy miesiące dziecko ma być w szkole cały dzień. Odpowiedziałam, że nie zgadzam się na to, a Natalkę nadal będę zabierać do domu o godzinie dwunastej. I tak zrobiłam. Po trzech miesiącach dostałam pozytywną odpowiedź i w ten sposób nasza córka weszła w system domowego nauczania. Potem dołączył do niej Bartek, a najmłodsza Julka czeka w kolejce.
W Kanadzie bardzo wiele rodzin w ogóle nie posyła swoich dzieci do szkół, rodzice uczą je sami w domu z różnych powodów. Jednym z nich jest niski poziom nauczania w szkołach publicznych i katolickich, zwłaszcza w starszych kasach. Moje dzieci chodzą do szkoły tylko do godziny dwunastej ze względu na język angielski, który muszą opanować w stopniu bardzo dobrym.
Minęło parę lat i zaczynamy dostrzegać owoce naszych decyzji. Są one bardzo pozytywne. Natalka jest teraz w klasie VII szkoły francuskiej. Do godziny dwunastej ma w szkole cały blok przedmiotów po francusku, a w domu uczy się w bloku angielskim (matematyka, język angielski, religia itd.). W teście ontaryjskim1, który sprawdza stopień zaawansowania z matematyki i języka angielskiego uczniów klasy VI, uplasowała się na najwyższym poziomie. Bardzo się cieszyliśmy.

(?)

_____________
1 Test ontaryjski ? standardowy test sprawdzający, przeprowadzany przez prowincjonalne ministerstwo edukacyjne (Ontario, Kanada).

Renata Rej-Dębowska
Wyświetlony 4606 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.