środa, 29 wrzesień 2010 14:20

Meczet tak, krzyż nie?

Napisała

Podczas gdy w Polsce trwa dyskusja na temat krzyża pod Pałacem Prezydenckim, w USA odbywa się niekończąca się debata na temat budowy muzułmańskiego centrum kulturalnego wraz z meczetem blisko Ground Zero w Nowym Jorku.

 

Trzynastopiętrowe centrum religijno-kulturalne z meczetem, jak również teatrem, centrum sztuki, pływalnią, biblioteką, kortem do gry w koszykówkę itd. ma stanąć około 180 metrów (dwie przecznice) od miejsca, gdzie kiedyś stały wieże World Trade Center. Koszty jego budowy oszacowano na 100 milionów dol. Projekt kiedyś zwany był Cordoba House, ale zastąpiono go nazwą Park51 z powodu złych skojarzeń z kordobańskim kalifatem, ale o tym później. Co więcej, niedaleko tego muzułmańskiego centrum ma być wybudowany drugi meczet na Manhattanie.

Za projektem stoją Daisy Khan i jej mąż, urodzony w Kuwejcie wizjoner, autor wielu publikacji na temat islamu, wykształcony w Anglii, Egipcie i Malezji imam Feisal Abdul Rauf, który od 27 lat ma już jeden swój meczet w Nowym Jorku (12 przecznic od Ground Zero). Imam jest postacią znaną w USA; zarówno on, jak i jego żona mają amerykańskie obywatelstwo. Od dawna współpracuje z amerykańskim rządem. Po zamachach 11 września szkolił agentów FBI oraz jeździł z departamentem stanu na różne odczyty. Nie dla wszystkich jednak pozostaje niepodważalnym autorytetem. Muzułmański neokonserwatywny dziennikarz S. Schwartz z organizacji Center for Islamic Pluralism, który jest przeciwny budowie meczetu, wskazywał na jego związki z podejrzanymi radykalnymi organizacjami.

W 1997 r. imam Feisal Abdul Rauf wraz z żoną założył organizację American Society for Muslim Advancement, a w 2004 r. kolejną, pod nazwą Cordoba Initiative (Kordobańska Inicjatywa ? CI), której zarząd składa się w 50% z muzułmanów i w 50% z innych. Obie organizacje są obecnie inwestorami w projekcie budowy centrum Park51. Budynek, na miejscu którego ma powstać centrum, został zakupiony przez dewelopera Sharifa El-Gamala z firmy Sogo Properties, członka kongregacji imama. Gotówkę w wysokości 4,85 milionów dolarów wyłożył sam imam. Deweloper początkowo miał zamiar budować tam budynki mieszkalne, jednak imam przekonał go do wznioślejszego celu, czyli budowy centrum.

(...)

Wyświetlony 1658 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.