środa, 29 wrzesień 2010 14:58

Grzegorz Braun skazany. ?Wstydź się, Wysoki Sądzie?

Napisane przez

Grzegorz Braun został skazany na grzywnę wysokości 3200 złotych. Sąd uznał go winnym stosowania przemocy wobec policjanta na służbie, w celu wymuszenia zaprzestania czynności służbowej, wskutek czego wykręcony kciuk lewej dłoni bolał funkcjonariusza przez ponad tydzień (co stanowi ?średnie uszkodzenie ciała?) oraz znieważenia tegoż policjanta słowem ?bandyta? (wg reżysera bynajmniej nie nazwał policjanta ?bandytą?, ale stwierdził, że ten zachował się względem niego ?jak bandyta? ? trudno orzec, czy Wysoki Sąd uznał, że tak nie było, czy też że na jedno wychodzi...). Jedyny zarzut prokuratora, który został odrzucony, to znieważenie policjanta słowami: ?osiłek w kurtce w kratkę?, którego to sformułowania sąd nie uznał za obraźliwe. Co ciekawe, w sali, w której sąd zastanawiał się nad wyrokiem przed jego ogłoszeniem, przebywała policja i prokurator. Pytanie oskarżonego, czy jest to przyjętą praktyką, nie doczekało się odpowiedzi.

 

Proces trwał blisko dwa i pół roku (i aż do dzisiaj odbywał się przy zamkniętych drzwiach); sprawa dotyczyła wydarzeń z 12 kwietnia 2008 roku, kiedy to trwająca manifestacja środowisk narodowych została nagle rozwiązana przez urzędnika magistratu, a następnie rozpędzona przez policję. Będący świadkiem tych wydarzeń Grzegorz Braun został wezwany przez policjantów do odsunięcia się na bok i pójścia sobie. Reżyser zażądał od funkcjonariusza w cywilu regulaminowego wylegitymowania się ? czego według relacji reżysera tamten nie zrobił (stąd późniejsze pytanie: ?Kim jest ten osiłek w kurtce w kratkę??, które tak uraziło wrażliwego funkcjonariusza). Koniec końców doszło do powalenia Brauna na ziemię i skucia kajdankami ? przy czym policjanci twierdzą, że stało się tak, bo zostali zaatakowani przez reżysera; jeden z nich miał w toku szamotaniny ponieść uszczerbek na zdrowiu, a konkretnie na kciuku lewej ręki.

(...)

Sprawę opisywaliśmy w ?Opcji? nr 77 z maja 2008 r.

Wyświetlony 3723 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.