środa, 29 wrzesień 2010 16:48

Nazistowska eugenika

Napisane przez

Od XIX wieku w Niemczech rozwijał się ruch eugeniczny pod nazwą ruchu higieny rasowej. Eugenicy niemieccy uznawali wyższość rasową Aryjczyków, nordyków nad zdegenerowanymi rasami (takimi jak Słowianie, Cyganie czy Żydzi). Istniało wtedy kilka nurtów eugeniki (w tym rasistowski, socjaldemokratyczny i marksistowski).

 

Niemieccy eugenicy domagali się wprowadzenia odgórnie sterowanej prokreacji ? udzielania przez państwo zezwoleń na małżeństwa tylko jednostkom wartościowym rasowo, aby rozmnażali się tylko ludzie zamożni, a nie biedota, biedę zaś niemieccy eugenicy uznawali za owoc degeneracji rasy. Domagali się również wsparcia finansowego państwa dla rodzin wartościowych rasowo, zwalczania antyrodzinnych procesów społecznych, eugenicznej podatkowej polityki prorodzinnej, wsparcia dla rodzin chłopskich będących rezerwuarem demograficznym nordyków, osadnictwa niemieckich chłopów na wschodzie, dziedziczenia ziemi w rodzinie chłopskiej, tylko kiedy rodzice spłodzili czworo dzieci. Do postulatów niemieckich eugeników należały również żądania obniżenia wieku zawierania małżeństw i skrócenia okresu edukacji (by edukacja nie była przeszkodą w decydowaniu się młodych na małżeństwa i prokreację), badań dopuszczających do zawierania małżeństw, sterylizacji osób uznanych za niewartościowe rasowo, rozbudowania ochrony socjalnej i ograniczenia jej tylko do dla rodzin wartościowych rasowo, a także edukacji eugenicznej dzieci.

Darwinizm społeczny źródłem nazistowskich zbrodni

Po I wojnie światowej z powodu potrzeby redukcji wydatków na szpitale i zakłady opiekuńcze niezwykle popularne były postulaty dobrowolnego sterylizowania pensjonariuszy. Postulaty te popierały wszystkie niemieckie partie, od komunistów, przez socjaldemokratów i nacjonalistów, do nazistów. Gorącymi zwolennikami sterylizacji byli lekarze. Pojawiały się też radykalniejsze postulaty zabijania jednostek pasożytujących na społeczeństwie. Działania te wyrastały z ideologii darwinizmu społecznego, zakładającej oczyszczenie społeczeństwa z elementów uznawanych za zbędne, szkodliwe i kosztowne, w celu polepszenia wartości rasowej i stanu zdrowia społeczeństwa. Argumentem za eutanazją miało być też to, że likwidacja niepotrzebnych słabych to przejaw naturalnej walki o byt, naturalnego dbania o czystość rasową.

Amerykański wkład w niemiecką eugenikę

Rasistowskie idee w Niemczech były kalką rasistowskiej propagandy w USA. Badania nad dziedzicznością w Niemczech finansowała Fundacja Rockefellera. Owocem tych badań było uznanie 20 milionów Niemców (1/3 populacji) za niewartościową rasowo. W ramach realizacji darwinizmu społecznego narodowi socjaliści w 1933 r. przyjęli ustawę przeciwdziałającą genetycznemu dziedziczeniu obciążeń. Socjaliści Hitlera wprowadzili swoje przepisy bardzo szybko, co nie było trudne, bo wzorowali się na ustawodawstwie z USA i Skandynawii.

Narodowi socjaliści planowali wysterylizować 400 tys. osób (zachowując parytety płci). Do II wojny światowej sterylizacji poddano 375 do 400 tys. osób, w tym od 180 tys. do 200 tys. upośledzonych umysłowo, 73 do 80 tys. schizofreników, 25 tys. chorych psychicznie, od 57 do 60 tys. epileptyków, 30 tys. alkoholików, 13 tys. niewidomych, 15 tys. dziedzicznie chorych, prostytutki i inwalidów (np. robotnika, który podczas wypadku przy pracy stracił nogę).

Wprowadzenie ustaw norymberskich uporządkowało chaotyczne prześladowania, trwające od 1933 r., które pochłonęły 30 tys. ofiar. Ujednolicona przez narodowych socjalistów służba zdrowia w celu zachowania czystości rasowej przeprowadzała sterylizacje, wzywając, aresztując na dwa miesiące, a potem przymusowo okaleczając rocznie 45 tys. ofiar. Osoby, które unikały sterylizacji, były ścigane i umieszczane na specjalnych listach. O przeprowadzenie sterylizacji mogli wnioskować sami pacjenci, opiekunowie chorych, lekarze powiatowi, urzędy zdrowia i opieki społecznej, schroniska, dyrektorzy zakładu opiekuńczego, urzędy pracy, lekarze więzienni, lekarze z obozów koncentracyjnych, lekarze wojskowi, lekarze policyjni i SS, towarzystwa zwalczania alkoholizmu. Decyzje podejmowały sądy zdrowia dziedzicznego pierwszej i drugiej instancji (Erbgesundheitsgericht i Erbgesundheitsobergericht EGG). Skład zespołu składający się z sędziego i dwu lekarzy (w tym jednego ze specjalizacją zdrowia dziedzicznego) akceptowała NSDAP. Na podstawie wniosku przeprowadzano wywiad środowiskowy w domu, pracy, szkole i partii. Podczas posiedzenia strona uprzedzana była, czym jest sterylizacja, przeprowadzano bardzo trudny test na inteligencję i wiedzę podsądnego, badano jego drzewo genealogiczne, przesłuchiwano świadków i biegłych. Od 1936 r. nie było możliwości odwołania.

(...)

Wyświetlony 3584 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.