Wydrukuj tę stronę
środa, 03 listopad 2010 00:41

Jesienne ścieżki duszy

Napisał

Trwająca do 26 grudnia 2010 r. wystawa ?Na drogach duszy? w krakowskim Muzeum Narodowym to prezentacja wczesnych dzieł najwybitniejszego norweskiego rzeźbiarza Gustawa Vigelanda ? skonfrontowanych z pracami współczesnych mu twórców młodopolskich. Motywem przewodnim jest pesymistyczna, czyli bliska prawicy wizja świata i kondycji ludzkiej, zranionej grzechem.

 

Od czasu powstania tych rzeźb minęła epoka, a dziś żyjemy w czasach powszechnego optymizmu, w których Bóg ?musi? wybaczać, lecz ?nie wolno? Mu stawiać ludziom żadnych oczekiwań i wymagań. Kiedy z bojaźnią i drżeniem zbliżamy się do reliefu Piekło, po drodze mijamy Melancholię, Rozpacz, postacie z infernalnego bestiarium, a przede wszystkim ? kolejne fazy rozpadu ludzkiej egzystencji, z całą przenikliwością uświadamiamy sobie, że Piekło nie jest wymysłem, metaforą czy pedagogicznym straszakiem, lecz straszną rzeczywistością tych, którzy dobrowolnie odrzucili Łaskę i Przykazania Boga.

Obok rzeźb Vigelanda można podziwiać twórczość m.in. B. Biegasa, K. Laszczki, S. Wyspiańskiego, W. Szymanowskiego i wielu innych znakomitych artystów.

Zdjęcia promujące wystawę zobaczyć można na łamach listopadowego numeru Opcji na Prawo.

Wyświetlony 2948 razy
Adrian Nikiel

Najnowsze od Adrian Nikiel

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.