środa, 03 listopad 2010 00:44

Partyzanci Lubelszczyzny ? Jan Leonowicz ?Burta?, Leon Taraszkiewicz ?Żelazny?

Napisane przez

Niezbyt dobrze znana postać powojennej walki z nową okupacją Polski na Lubelszczyznie Jan Leonowicz ?Burta?, człowiek niezłomny w walce z wrogami Polski, a przy tym niezwykle sprawny partyzant, czynnie walczący z Niemcami, ukraińskimi bandami nacjonalistów oraz z komunistycznym zniewoleniem Polski. W tej ostatniej walce przyszło mu polec, do końca walcząc czynnie z bronią w ręku. ?Burta? jest przykładem ?Żołnierzy Wyklętych? którzy woleli zginąć śmiercią żołnierską za ojczyznę, niż oddać się na łaskę komunistom, co oznaczało śmierć w kazamatach czerwonej bezpieki.

 

Jan Leonowicz pochodził z patriotycznej ziemiańskiej rodziny, miał dziewięcioro rodzeństwa, kilku z braci walczyło w konspiracji antyniemieckiej, najstarszy z nich, Leon walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. oraz w kampanii wrześniowej 1939 r., po której uniknąwszy niewoli niemieckiej przedostał się do Francji.

Jan Leonowicz brał udział w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. w 2 Pułku Strzelców Konnych. Uniknąwszy niewoli, ukrywał się w rodzinnych stronach we wsi Poturzynie, gdzie został aresztowany przez policję ukraińską w 1940 r., uwolniony po okrutnym śledztwie, natychmiast wstąpił w szeregi miejscowej konspiracji. W 1943 r. wraz z grupą partyzantów ?Burta? wysadził niemiecki magazyn amunicyjny. Będąc żołnierzem Armii Krajowej, przebywał w Puszczy Solskiej podczas niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej, kiedy to siły niemieckie w sile ponad 30 tys. żołnierzy próbowały oczyścić obszar Puszczy ze stacjonujących tam oddziałów Armii Krajowej, partyzantki komunistycznej Armii Ludowej i sowieckich grup zbrojnych. Całość sił partyzanckich została okrążona przez Niemców. Sowieci wspólnie z AL, mimo zapewnień o współpracy z dowództwem Armii Krajowej, podjęli próbę samodzielnego przebicia się bez uprzedzenia polskiego dowództwa. Skutek był taki, że Niemcy rozbili siły komunistyczne, natomiast Polacy znaleźli się w pułapce. Nielicznym partyzantom udało się wyrwać z kotła, m.in. ?Burcie?.

(...)

Wyświetlony 5211 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.