poniedziałek, 25 styczeń 2010 22:45

Kto za to wszystko zapłaci?

Napisał
Boże Narodzenie to czas, kiedy dzieci mówią Mikołajowi, co chcą otrzymać, i płacą za to dorośli. Deficyty są wtedy, kiedy dorośli mówią rządowi, co chcą, i płacą za to dzieci ? powiedział Richard Lamm, były gubernator stanu Kolorado, a obecnie współdyrektor Instytutu Studiów nad Polityką Publiczną przy Uniwersytecie Denver. Rosnące zadłużenie publiczne to jeden z większych problemów większości współczesnych państw. Niestety, nie robi się nic, by zapobiec katastrofie. Wręcz przeciwnie ? zamiast ograniczać wydatki i zmniejszać podatki, te ostatnie się podnosi, by finansować kolejne pakiety stymulacyjne i dotacje do różnorodnej działalności czy coraz bardziej rozdmuchanej i absurdalnej polityki socjalnej.


W Polsce kolejny rok jak zwykle zaczyna się podwyżkami. Podwyżkami wymuszonymi przez regulacje unijne. Wzrosła opłata paliwowa na olej napędowy, benzynę i gaz oraz akcyza na papierosy, tytoń, alkohol, a także na gaz ziemny, oleje i paliwa opałowe. Ale nie tylko. Do tego dochodzą wyższe obciążenia dotyczące branży hazardowej, nowe opłaty doliczane do cen nośników energii ? dywersyfikacyjna (na gaz ziemny), opłata zapasowa (na paliwa silnikowe), węglowa (za emisję gazów cieplarnianych) oraz z tytułu obowiązkowego zakupu energii produkowanej z metanu (na energię elektryczną). Władze samorządowe z kolei, po podniesieniu przez ministra finansów maksymalnych limitów w podatku od nieruchomości, pozwiększały także stawki tego podatku.

Dodatkowe dochody z podwyższonych i nowych podatków to za mało dla koalicyjnego rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak podaje ?Gazeta Wyborcza?, w tym roku rząd zaciągnie na nasze konto nowe kredyty na sumę 100 mld zł, a dług publiczny wzrośnie do rekordowych 740 mld zł! W 2010 roku tylko same koszty obsługi długu pochłoną 35 mld zł, czyli około 10 proc. wydatków budżetowych. Aby spłacić zadłużenie, każdy Polak musiałby obecnie wydać około 20 tys. zł. Mało tego, zdaniem Aleksandry Natalli-Świat, wiceprzewodniczącej sejmowej komisji finansów publicznych z PiS, gdyby deficyt w projekcie budżetu na 2010 roku był liczony tak, jak w poprzednich latach, to wyniósłby około 97 mld zł, a nie jak w projekcie około 52 mld zł. Czyżbyśmy byli coraz bliżej katastrofy wskutek zaniedbań, marnotrawstwa i braku reformowania finansów publicznych? Przygotujmy się na grecki scenariusz ? w tym pięknym kraju lekkomyślne władze doprowadziły do długu publicznego, który wynosi ponad 112 proc. PKB, a tegoroczny deficyt budżetowy ? prawie 13 proc. PKB. Nie lepiej jest w kilku innych republikach Unii Europejskiej ? dług publiczny Włoch przekroczył 100 proc. PKB tego kraju, a w Belgii wkrótce może przekroczyć tę wartość. Na powyżej 50 proc. swojego PKB zadłużone są też Wielka Brytania, Francja, Austria, Węgry, Holandia i Portugalia.

Tak więc w tym roku pod władzą tego rządu nie skończy się szaleństwo zadłużania nas kosztem naszych dzieci i wnuków, by finansować coś, czego nie chcemy ani nie potrzebujemy, jak na przykład dotacji dla firm (polskich i zagranicznych ? na dotacje dla zagranicznych firm w Polsce w 2010 roku Rada Ministrów przeznaczyła ponad 50 mln zł) czy urzędów wprowadzających coraz bardziej szkodliwe regulacje (według projektu ustawy Prawo lotnicze, drastycznie mają wzrosnąć opłaty za zezwolenia, koncesje, certyfikaty, zaświadczenia i świadectwa wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego dla linii lotniczych i portów lotniczych, co bezpośrednio przełoży się na wyższe, nawet o 10 proc., ceny biletów lotniczych). Ile można z nas i naszych dzieci jeszcze zedrzeć? Z sondażu CBOS wynika, że 58 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, pozytywnie kierunek zmian ocenia zaledwie 27 proc. badanych. Ale Polacy sami są sobie winni ? w końcu sami wybrali swoich przedstawicieli. Tylko skąd mieli wiedzieć, że obiecanki PO są kompletnie nic niewarte? W tym roku będziemy mogli zmienić niektóre władze, bo czekają nas wybory prezydenckie i samorządowe. Znowu uwierzymy w przedwyborcze bajki polityków. Najlepszym rozwiązaniem byłby chyba bojkot wyborów.
Wyświetlony 2884 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.