niedziela, 28 listopad 2010 16:26

Pochyłe drzewo człowieczeństwa

Napisane przez

Być może człowiek faktycznie wyewoluował ze zwierzęcia. Ostatecznie któż tak naprawdę wie, jak ten świat urządził nam Bóg. Rzecz w tym, że przed wiekami było to zwierzę z aspiracjami. Tymczasem współczesny człowiek sprawia wrażenie, jakby kierowały nim wyłącznie interesy.

 

Nie potrafimy też rozstrzygnąć co dobre, a co złe, gdy kryteria wyboru nie są zakorzenione w precyzyjnie określonym systemie wartości, którym winniśmy kierować się na co dzień. Parafrazując francuskiego pisarza i polityka André Malraux: Tylko wartości potrafią nadać kształt człowieczeństwu. Tymczasem wartości charakteryzujące cywilizację zwaną ?kulturą białego człowieka? coraz częściej kwestionujemy, cały system ochoczo poddając dekonstrukcji. Nie dziwota zatem, że w obliczu tego rodzaju mentalnego zaplątania, za wartości ?robią? indywidualne gusta, a precyzyjniej: koniunkturalne interesy władców świadomości zwanej masową, narzucane społeczeństwu via media.

Przykładów daleko szukać nie trzeba, a najlepiej widać je nie w tym, o czym w mediach donośnie, lecz właśnie w przemilczeniach.

Kwestia odpowiedzialności

Proszę spróbować wyłowić z medialnego szumu informację o młodej Włoszce, która mimo trudnej sytuacji materialnej przeciwstawiła się natarczywym sugestiom opieki społecznej i odmówiła poddania zabiegowi przerwania ciąży. W efekcie dziewczyna widziała swoje dziecko raz, tuż po porodzie. Potem sąd orzekł, że skromnie zarabiającej kobiety nie stać na potomstwo i w te pędy przekazał noworodka do adopcji. Wszelako pytanie, czemu opieka społeczna traktuje aborcję jako panaceum na trudną sytuację materialną, w oderwaniu od kwestii wartości staje się pytaniem, na które nie ma dobrej odpowiedzi.

(...)

Wyświetlony 2201 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.