poniedziałek, 01 luty 2010 13:54

Reorientacja

Napisane przez

Podobno przestrzeń publiczna już ?nie znosi? martyrologicznych pomników. Na stołecznym placu Grzybowskim nie będzie więc upamiętnienia bohaterskich Polaków, ratujących ludność żydowską podczas niemieckiej okupacji. Będzie natomiast sadzawka, o której ? jak informują gazetowi przeciwnicy pomnika ? marzyli latami okoliczni mieszkańcy. W filmowej biografii jednego z bohaterów II wojny światowej, zamordowanego przez polskich komunistów pochodzenia żydowskiego, reżyser ukazuje go pijącego wódkę ? choć nigdy nie pił. Tak jakby bohater nie mógł być bez skazy, a jeżeli nawet ? to trzeba go ?odbrązowić?. W końcu filmowcy też doszli do przekonania, że publiczność już ?nie znosi? rzetelnych opowieści historycznych, ukazujących bohaterów prawdziwych i jednoznacznych. To przecież mitologia i moralizatorstwo.

 
Trzeba umieć wąchać czas ? zwierza się w telewizji J. Morgenstern, dla którego więcej prawdy w wydumanej fabule, niż w teczkach UB. Jego ?mniejsze zło? to pochwała etyki sytuacyjnej, życiowego cwaniactwa. Bo ludzie nie są ideałami. Są różni. Powodują się już to koniunkturą, już to cynizmem. I tacy ludzie bez właściwości są filmowymi bohaterami. Wypierają z ekranów autentyczne postaci, dotychczas przemilczane przez PRL-owską cenzurę. Jest lepiej, jak było ? reżyser nie kryje satysfakcji. Rzeczywiście, coraz więcej filmów zamazujących dobro i zło, winę i karę, ofiary i katów, mitologizujących historię według strychulca grubej kreski i politycznej poprawności. W końcu wszyscy byliśmy ZOMO ? jak utrzymuje W. Smarzowski w ?Domu złym?.
 
W PRL tzw. polska szkoła filmowa tropiła ?bohaterszczyznę?, nie gardząc niemieckimi kalkami propagandowymi (z szablami na czołgi). W 20-lecie Polskiej Rzeczpospolitej Grubokreskowej pojawiła się nowa ?szkoła polska? lansująca relatywizm, wmawiająca publiczności, że antykomunizm zagraża demokracji.
 
 (?)
Wyświetlony 1216 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.