wtorek, 02 luty 2010 11:35

No aid for Africa

Napisane przez

 Jak się nazywa czarny człowiek, który potrafi latać samolotem? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na końcu tekstu.Z czym się kojarzy afrykański kraj Zimbabwe? Z biedą, dyktatorem Robertem Mugabe, superinflacją w gospodarce, z muchami na twarzy wygłodzonych dzieci, z nieszczęściem ogólnie. I zgodnie z tym utartym schematem wszyscy wciąż uważają, że tym, czego najbardziej Afryka potrzebuje, są cukierki, zeszyty, długopisy i lizaki. Tak ogólnie rozumiana jest pomoc. Wynika stąd, że czarny człowiek to człowiek, który, jeśli jednocześnie dostanie i zeszyt, długopis i lizaka, to zbieleje z zachwytu nad własnym życiem i szczęściem. Właśnie wbrew takiemu potocznemu myśleniu mówię: nie pomagajmy Afryce. Jedyna pomoc, jaką winniśmy nieść, to wprowadzić akcję uświadamiającą. I zacząć w końcu traktować czarnych ludzi jak ludzi. Innych, rzecz jasna, odmiennych w swoich marzeniach, temperamentach i filozofii. Ale jednak ludzi.

 

 
Dziwi nas, że Zuma, prezydent RPA, ma pięć żon, dziwi nas to, że pewna pani, która u nas pracuje, martwi się, że chudnie i waży już tylko 90 kg i nie jest już taka ładna, jak kiedyś, kilkanaście kilo temu i nikt już na niej oka nie zawiesi. Ale należy pamiętać, że to tacy sami ludzie, jak my, i nie należy żywić wobec nich rasistowskich przekonań, że tony ryżu i zabawki dadzą im szczęście. Dla nich co innego jest ważne ? a my ciągle te cukierki, długopisy i zeszyty?
 
*
Pod koniec roku zaczęła się tu tradycyjna gonitwa i wyścigi, taki afrykański świecki adwent, niekoniecznie związany z Bożym Narodzeniem. W okolicy świąt bowiem wszyscy chcą pokazać, jak bardzo pomagają biednej Afryce: potężne organizacje pozarządowe trwonią setki milionów rożnych walut na wypłaty dla swoich pracowników, konferencje w wypasionych kurortach, służbowe supersamochody do jeżdżenia po sawannach, komórki z najnowszym dizajnem i coraz więcej konferencji, coraz większe diety, meble, bilety lotnicze, no i cukierki, długopisy i zeszyty dla reszty.
Wyświetlony 1556 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.