poniedziałek, 01 marzec 2010 16:32

40 dni transportu świątecznego

Napisane przez
Trzydziestego stycznia oficjalnie rozpoczął się, planowany na 40 dni transportowy sezon świąteczny. Miliony Chińczyków udają się w masową wędrówkę do domów rodzinnych, by tam, w towarzystwie bliskich, spędzić początek chińskiego nowego roku. Zgodnie z decyzją rządu przerwa świąteczna trwać ma od 13 do 19 lutego, a 20 ludzie mają wrócić do pracy. Praktyka jednak pokazuje, że czas wolny potrafi być znacznie dłuższy, gdyż wiele firm na własną rękę planuje przerwę świąteczną.
 
Potocznie Chińczycy nazywają ów moment Guonian, czyli, tłumacząc dosłownie, ?przechodzić przez rok?. Jest to zdecydowanie najważniejsze z chińskich świąt, można zaryzykować tezę, że ów powrót do domu ma charakter quasi-religijny (mam tu na myśli wybór huijia, powrotu do domu, zamiast racjonalnej postawy pozostania i wyboru innego terminu). Wewnętrzny głos przekazuje czytelny komunikat: Święta należy spędzić z Rodzicami, w rodzinnych stronach. Pracujesz gdzieś daleko w mieście, przez cały rok cię nie ma. Tata, mama, dziadek martwią się. Guonian jest bardzo ważne. Powinieneś przyjechać.
 
Chińskie Święto Wiosny, Chunjie (to inna nazwa, pod którą funkcjonuje), jest na tyle ważne, że dziesiątki milionów Chińczyków wyrusza w drogę do domu. Podróżują w potwornym, niewyobrażalnym dla Europejczyka tłoku, hałasie, ponaglani przez ciągły strach, czy aby na pewno uda im się wsiąść do pociągu. Płaczące dzieci, tony owocowych skórek, plastikowych opakowań po spożytych fangbianmian, błyskawicznych makaronach, oraz inne śmieci pokrywają każda wolną przestrzeń, wypełniają każdy kosz. Chińscy mężczyźni, tak jak zawsze, oddają się chwili relaksu z papierosem w ustach. Wokół rozstawiono setki metalowych barierek, ustawiono porządkowych z opaskami i tubami w dłoniach. Inni w odwodzie czekają z drewnianymi pałkami, gotowi w każdej chwili zaprowadzić porządek. Tłum trzeba zorganizować, uniemożliwić mu swobodę manewru ? to jedyny sposób, aby mieć pewność, że ludzie się nie stratują i żywi dojadą do domu.
 
(...)
Wyświetlony 1357 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.