poniedziałek, 01 marzec 2010 17:29

Księża Patrioci ? reaktywacja

Napisane przez
JE ks. biskup Pieronek po długiej przerwie dał o sobie znać. I to z mocnym przytupem. Jeden z czołowych ?telewizyjnych hierarchów?, który od wczesnych lat 90. niestrudzenie wykazywał się na odcinku medialnym w tropieniu niewłaściwych poglądów i postaw i nie cofał się nawet przed publicznym krytykowaniem, a to prymasa Glempa, a to całego episkopatu (w 2008 r. nagrodzony Orłem Jana Karskiego za krytykę ?ekstremizmu? Radia Maryja), powraca i to w wielkim stylu.
 
Wielkim, choć wydaje się, że jeszcze mało docenionym. Tym razem, wzorem innych ?autorytetów? (jak Bronisław Geremek czy Adam ?Odpieprz się od generała!? Michnik) postanowił zabłysnąć przed zachodnią, ?burżuazyjną? tzw. opinią publiczną i podzielił się z nią swoimi przemyśleniami na temat holokaustu, Żydów i Palestyńczyków. Stwierdzenia ks. biskupa mogą trochę szokować polskiego czytelnika. Jest to owocem kilkunastoletniego tresowania polskiego społeczeństwa, które najkrócej rzecz ujmując, polegało na wbiciu nam do głów, że każda krytyka Żydów to przejaw antysemityzmu, a kwestionowanie wyjątkowości holokaustu to zbrodnia stanu. Gorsza niż ?wyrok za gwałt?. Tresura przebiegała, jak to zwykle bywa, dwupoziomowo. Z jednej strony nagradzano pojętnych uczniów, którzy w lot łapali o co chodzi (?o co kaman? jakby powiedzieli widzowie MTV) i powtarzali zasłyszane opinie treserów z najwyższą czcią, z drugiej surowo karano tych, którzy okazywali się zbyt oporni na przyswajanie wiedzy. Nie wspominając o tych, którzy ośmielili się kontestować treść owych ?kursów przygotowawczych? dla polskiego ciemnogrodu. Najbardziej znanym, choć już dziś pewnie zapomnianym, przykładem karania klasowych ?gamoni?, była sprawa dr. Dariusza Ratajczaka, pracownika naukowego Uniwersytetu Opolskiego, który po opublikowaniu (zdaje się własnym sumptem) zawrotnej ilości (100 czy 200 egzemplarzy) swojej książeczki pt. ?Tematy niebezpieczne? (w której referował tylko stanowiska zagranicznych rewizjonistów holokaustu), został wyrzucony ze swojej uczelni oraz pozbawiony prawa wykonywania zawodu. Ten przykład miał odstraszyć innych, potencjalnych śmiałków, którzy oświadczenie pani Szczepkowskiej o upadku komunizmu 4 czerwca 1989 r. wzięli zbyt dosłownie. Innym przykładem, tym razem pozytywnym, nagradzającym właściwą postawę, był festiwal pozytywnych recenzji i nagród dla ?światowej sławy historyka? Jana Tomasza Grossa i jego wiekopomnego dzieła ?Sąsiedzi?, traktującego o polskich antysemickich zbrodniarzach z czasów okupacji niemieckiej.
 
Nic zatem dziwnego, że aktualne słowa ks. biskupa Pieronka mogą wywołać szok u nieprzygotowanego polskiego odbiorcy, karmionego jedynie słuszną wizją dziejów. Ale spokojnie, proszę państwa, proszę nie popadać w panikę. Wchodzimy po prostu w nowy etap, a szokujące przemyślenia ks. biskupa to po prostu wytyczanie nowego kierunku.
 
(...)
Wyświetlony 1598 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.