wtorek, 30 marzec 2010 21:27

Potyczki i bitwy

Napisane przez

Bitwa o Grunwald

Białorusini, ożywieni sukcesami w przejmowaniu polskich placówek kulturalnych, trudzą się nad monumentalnym wypracowaniem filmowym, w którym wykażą, jak pokonali Krzyżaków pod Grunwaldem. Litwini, nie bacząc na kryzys, porywają się na okazały fresk ekranowy, który nie pozostawi wątpliwości, że to oni odparli krzyżacką zawieruchę. Zbliżająca się rocznica wiktorii grunwaldzkiej rozbudza wyobraźnię do monstrualnych rozmiarów. Tymczasem w naszym kraju brakuje pieniędzy na konserwację Matejkowskiej ?Bitwy pod Grunwaldem?.

Sto lat temu Ignacy Jan Paderewski fundował pomnik grunwaldzki w Krakowie. Nie sądzę, by któregoś z dzisiejszych dorobkiewiczów okresu tzw. transformacji byłoby stać na taki gest, ale jako podatnik mam prawo oczekiwać, że resort kultury, który nb. tytułuje się dziedzictwem narodowym, wyszpera potrzebne 2 mln zł. Tym bardziej że słynny obraz był odnawiany ostatnio w latach 40. ubiegłego wieku.

 

(...)

Wyświetlony 1513 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.