wtorek, 30 marzec 2010 21:38

Dokąd można się zadłużać?

Napisał

Przyszłe pokolenia nie będą miały łatwego życia. Kto spłaci gigantyczne długi zaciągnięte przez Obamę, Sarkozy'ego, Hatoyamę czy Tuska? Które państwo pierwsze zbankrutuje z powodu nieodpowiedzialności demokratycznie wybranych swoich władz? Czyżby wszyscy już zapomnieli o krzywej Laffera i nie znają krzywej Rahna?

 

Najpierw opodatkowują nasze pieniądze, gdy pracujemy i je zarabiamy (PIT, ZUS ? składka emerytalna, rentowa, chorobowa, NFZ, pośrednio CIT), potem gdy je oszczędzamy (podatek od lokat bankowych) lub inwestujemy (podatek od dochodów kapitałowych, podatek od nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata skarbowa), następnie, gdy je wydajemy (VAT, różnorakie akcyzy, opłata paliwowa, cła, podatek od gier, pośrednio CIT, pośrednio podatek od środków transportowych czy haracze ekologiczne) lub komuś darujemy (podatek od darowizn), a na koniec te same pieniądze opodatkowują, gdy umieramy (podatek od spadków). Ponadto przez cały ten czas płacimy jeszcze jeden podatek, nawet o tym nie myśląc ? podatek inflacyjny. Przeciętnemu Polakowi, który zarabia miesięcznie 3288 zł brutto (średnia krajowa w lutym 2010 roku), żerując tylko na jego pracy, państwo zabiera aż 28,3 tys. zł rocznie! To tak, jakby przeciętny Polak co roku oddawał państwu pod przymusem małe auto! Do tego dochodzi VAT, cła, akcyzy i inne wyżej wymienione haracze. To ogromne pieniądze, które z pewnością każdy sam lepiej by rozdysponował i wydał na to, na co rzeczywiście potrzebuje.

Mimo tak gigantycznego ograbiania Polaków z ich uczciwie zarobionych pieniędzy, państwu nadal mało. Według szacunków Ministerstwa Finansów deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku wyniósł około 7 proc. PKB. Na koniec lutego 2010 roku niedobór w kasie państwa poszybował do 16,9 mld zł, a eksperci przewidują, że po marcu wyniesie on aż 25,5 mld zł, czyli połowę planu na cały rok. W tym roku z budżetu państwa Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ma otrzymać rekordowe 38 mld zł, a w międzyczasie wyszło na jaw, że ZUS wyliczył, iż deficyt administrowanego przez niego FUS-u wyniesie w latach 2011-15 astronomiczną kwotę: pomiędzy 303 mld zł a 417 mld zł!

(...)

Wyświetlony 1343 razy
Więcej w tej kategorii: « Nobile Verbum? Potyczki i bitwy »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.