wtorek, 30 marzec 2010 21:59

Liberalni faszyści: reaktywacja

Napisane przez

Książka Liberalny faszyzm była politycznym bestsellerem w 2008 roku. Jej autor, znany konserwatywny publicysta Jonah Goldberg nie tylko wykazywał, że faszyzm, wbrew obiegowym opiniom, jest tworem typowo lewicowym, nie zaś prawicowym, ale na dodatek dowodził, że współczesna amerykańska lewica ? tak zwani liberałowie od Clintona i Obamy ? w prostej linii wywodzi się z faszystowskiego myślenia, które w latach 30. XX wieku spopularyzował Mussolini. Książka ta wywołała głośną debatę w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach europejskich, w Polsce zaś przeszła zupełnie bez echa, jeśli nie wspomnieć jej omówienia pióra śp. Macieja Rybińskiego na łamach ?Rzeczpospolitej?. Trudno zresztą się dziwić, gdyż w świetle przedstawionych przez Goldberga kryteriów za ?faszystów? w naszym kraju uchodziliby zarówno narodowi socjaliści nawiązujący do tradycji PPS (a więc PiS), jak też internacjonalistyczni socjaliści z PO. Chęć wtrącania się w ludzkie sprawy i poddawania ich państwowym regulacjom u jednych i drugich jest taka sama.

 

Wraz z Liberalnym faszyzmem ukazała się druga, mniej znana, lecz równie interesująca publikacja pod tym samym tytułem, z dodatkowym podtytułem Bohaterskie opowieści ze złotej epoki klawiaturowych oddziałów specjalnych, traktująca, jak czytamy w opisie, o zapomnianych bohaterach Wojny z Terroryzmem i ich liberalnych wrogach. Tom zawiera zapis fragmentów internetowych blogów i debat toczonych przez zwolenników amerykańskiej prawicy (konserwatywnej i republikańskiej) i lewicy (socjalistycznej, czy, jak mówią Amerykanie, liberalnej) dotyczących różnych aspektów życia we współczesnej Ameryce, kulturowo zdominowanej przez lewicę.

Nie ma najmniejszej szansy, aby książka ta ukazała się w języku polskim, podobnie jak trudno oczekiwać, że ktoś kiedyś opublikuje Liberalny faszyzm Goldberga. Co prawda, prawa do przekładu polskiego zostały już przez kogoś wykupione, jednak brak książki na rynku pozwala podejrzewać, że dokonano tego raczej w celu zablokowania publikacji, niż zaprezentowania jej polskiej publiczności. Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieją kraje, gdzie swoboda wypowiedzi traktowana jest poważniej niż u nas i gdzie nazywanie rzeczy po imieniu nie oznacza dla pisarza medialnej śmierci ? jak to dzieje się w Polsce z Waldemarem Łysiakiem.

Jonah Goldberg, Liberal Fascism: Heroic Tales from the Golden Age of the Keyboard Kommandos, 2001-2007, The Poor Man Institute For Freedom, Democracy and Pony, 2008, s. 80.

Wyświetlony 1720 razy

Najnowsze od Anna Wierzchoń

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.