wtorek, 30 marzec 2010 23:02

Hundert Professoren

Napisał

Profesor Jerzy Buzek ? przewodniczący Parlamentu Europejskiego, występując ostatnio w sosnowieckim Silesia Expo, w sposób bardzo emocjonalny zaatakował przeciwników tzw. ocieplenia klimatu. Powiedział on, że to nie jest bujda i on osobiście ręczy za to swoim własnym autorytetem. Profesor wezwał do zerwania z kpinami i prześmiewcami medialnymi, drwiącymi z ocieplenia klimatu. Dla poparcia głoszonej teorii podał on przykład najcięższej u nas zimy od trzydziestu lat. Jakie więc ocieplenie klimatu? Tymczasem, gdzie indziej są rekordowe upały, a mimo tej ostrej zimy średnia temperatura na naszym globie wzrasta o kolejne dziesiątki stopnia Celsjusza. Nawiązując do wypowiedzi profesora, że ocieplenie klimatu nie jest bujdą, pozwolę sobie stwierdzić, że jest to nie tylko bujda, ale jeszcze bujda na resorach.

 

 

Autorytet

Jerzy Buzek jest niewątpliwie autorytetem politycznym. Poseł, premier, a teraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Stanowiska te, które pełni z uznaniem swoich wyborców i partnerów, świadczą o jego doświadczeniu, zasługach i osiągnięciach na tym polu. Jest profesorem chemii. O żadnych odkryciach naukowych profesora nie słyszałem. Jego internetowe biografie nie podają żadnych dzieł ani prac naukowych, które w jakiś sposób zwróciłyby uwagę na jego wybitne w tym zakresie osiągnięcia. Być może, że w specjalistycznej chemii są one zbyt mało popularne. Ponieważ jednak zagadnienia ocieplenia klimatu nie należą do kategorii politycznych ani też zagadnień z dziedziny chemii, powoływanie się profesora na swój autorytet w tej materii jest, delikatnie mówiąc, przesadzone. Profesor powinien moim zdaniem szanować swoich kolegów równie utytułowanych naukowców i odnieść się nie tylko do dziennikarskich kpin i drwin, ale też do argumentów wysuwanych przez gremia naukowe i to jeszcze na dodatek najbardziej kompetentne do zabierania głosu w tej sprawie.

 

Protesty

Z tej samej specjalności zawodowej co prof. Jerzy Buzek jest wrocławski profesor chemii, autor wielu podręczników i monografii prof. Przemysław Mastelarz, który w książce pt. Ekologiczne kłamstwa ekowojowników, nie powołując się na swój wcale nie mniejszy autorytet, wykazał, że ocieplenie klimatu może być dla nas zbawcze w momencie kończącego się interglacjału, czyli okresu międzylodowcowego. Niemniej wszystkie procesy klimatyczne na Ziemi zachodzą w ciągu przynajmniej tysięcy lat, a nie, jak straszą nas ?ekowojownicy?, w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Owszem, są to naturalne wahania klimatyczne, ale nic ponad to. Profesor publikuje w swojej książce serię protestów uczonych całego świata przeciwko tezie efektu cieplarnianego. Z bardziej znanych jest ?Apel Heidelberski? w którym napisano: Jednakże na progu XXI wieku jesteśmy zaniepokojeni pojawieniem się irracjonalnej ideologii, która sprzeciwia się postępowi naukowemu i technicznemu oraz hamuje rozwój ekonomiczny i społeczny. Podobne zdanie wyrazili uczeni w ?Lipskiej Deklaracji?, w ?Petycji Oregońskiej?, apelu pt. ?Uczeni całego świata ostrzegają ludzkość?. Ostatnio również wśród gorących dotąd zwolenników ocieplenia klimatu dochodzi do rozłamów, zaprzeczeń i sporów na ten temat, czego przykładem są kolejne posiedzenia kluczowej dla tej sprawy instytucji, jaką jest Międzynarodowa Komisja do Spraw Zmian Klimatu (IPCC). Dodać do tego można protest brytyjskiej Izby Lordów w 2005 roku, która wyraziła głęboki i naukowo uargumentowany sceptycyzm co do istnienia efektu cieplarnianego. Nie przeszkodziło to wcale przyznaniu IPCC wspólnie z Alem Gorem Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku za prace nad ?efektem cieplarnianym?.

 

(...)

Wyświetlony 1415 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.