środa, 31 marzec 2010 09:38

Czasu nie ma

Napisane przez

Te trzy słowa mają zupełnie różne znaczenia po obu stronach równika i dlatego warto się afrykańskiemu CZASOWI przyjrzeć. Ktoś to ładnie ujął: wy macie zegarki, a my w Afryce mamy CZAS.

 

I jest w tym dużo prawdy. Zegarek ma tu raczej znaczenie estetyczno-strategiczne i okazowe. Zupełnie jak okulary. To się od razu widzi i nabiera do noszącego respektu. Dlatego prawdziwy zegarek musi być wyraźny, duży i błyszczący, tak żeby ten, co ma kłopoty ze wzrokiem, też go zobaczył. Z daleka nawet.

Pomyślałem sobie, że niepotrzebnego zamieszania narobił jeszcze Einstein, bo wytłumaczył, że czas jest funkcją prędkości. Czyli, że CZAS (jak prędkość) może zwalniać i przyspieszać. Ale nawet Albert nie wpadł na to że, CZAS ma swój dystans Plancka i zachowywać się może jeszcze dziwniej: w pewnych okolicznościach czas może, na przykład, zniknąć. Zupełnie przestać być. W okolicznościach afrykańskich choćby. I oto przykład. Przyjeżdżam do domu (trzy dni później niż zamierzałem). Przed studiem czeka człowiek. I zaczyna tłumaczyć, ze łzami prawie jako argumentami, że potrzebuje coś nagrać w studiu i zajmie mu to najwyżej godzinę. Co się tłumaczy po afrykańsku: pięć godzin to minimum. Najszczerzej na świecie nie miałem ochoty przez pięć godzin słuchać świszczącego i skrzeczącego Casio wybijającego jakiś kretyński beat. Ale były te łzy, a studio niby dla wszystkich, to się zgodziłem:

Daj mi pół godziny i zaczynamy. Ogarnąłem się, przebrałem i pobiegłem do studia. Nikogo już tam nie było. Po trzech godzinach mojego czekania też nie. Czas zniknął. Potem kolega się pojawił; ustaliliśmy że przyjdzie innego dnia. CZAS się odnalazł i zaczął płynąć od początku.

 

(...)

Wyświetlony 1371 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.