środa, 31 marzec 2010 10:23

Dzień kobiet po chińsku

Napisane przez

Co roku 8 marca Chiny obchodzą Międzynarodowy Dzień Kobiet ? sanba funvjie. W oficjalnym języku jest to pełne chwały i blasku święto wspólnej walki kobiet pracujących na całym świecie.

 

Sekretarze partyjni różnego szczebla i urzędnicy rządowi odbierają wizyty kobiecych delegacji. Jak za dawnych czasów, odbywają się tradycyjne komunistyczne uroczystości rocznicowe. Oto jak obchodzi się ten dzień w miasteczku Pi Zhou, liczącym 1,6 miliona mieszkańców, leżącym w północnej części prowincji Jiangsu: W dniu uroczystości przybyli z różnych stron miasta reprezentujący rożne zawody pracownicy ponad stu jednostek pracy? niosąc transparenty z hasłami, wręczając broszury informacyjne; promowano podstawy polityki równouprawnienia mężczyzn i kobiet, pokazując osiągnięcia zawodowe kobiet naszego miasta, takie jak ich pełna elegancji i wigoru postawa frontowa. Na uroczystości przybył zastępca mera miasta.

Podobne spektakle (m.in. wieczorne występy estradowe, konferencje, przemowy) odbywały się w całym kraju, z tym że ich intensywność była bardzo ograniczona. Główną rolę w oficjalnym celebrowaniu Dnia Kobiet odgrywają media, przypominając o jego pierwszych obchodach z roku 1924 w Kantonie, rzecz jasna pod przywództwem partii komunistycznej i pod hasłem walki z imperializmem i wyzyskiem kobiet i dzieci. Działając na polecenie władz, media są zawsze gotowe do informowania o kampaniach, mających na celu poprawę poziomu życia ludności. Tak było i tym razem. Świeże absolwentki kursów medycznych ruszyły w teren, na chińską wieś, by tam dzielnie walczyć z plagą typowo kobiecych chorób.

W oficjalnej retoryce partyjnej Dzień Kobiet nie może być pozbawiony patriotycznych elementów. W miasteczku Suixi w Guangdongu 8 marca odbył się wieczorny występ estradowy, czyli to, co Chińczycy lubią najbardziej. Były śpiewy i tańce, konkurs, w którym rywalizowały różne zespoły taneczne. Scenę udekorowano wielkim plakatem z grzmiącym tytułem Kochamy nasze Chiny oraz, wypisanym zdecydowanie mniejszymi znakami, logiem China Mobile w lewym górnym rogu plakatu i informacją o świętowaniu stulecia Dnia Kobiet w prawym. Wielkim powodzeniem cieszyły się piosenki Moja Ojczyna, Solidarność to siła.

 

(...)

Wyświetlony 1649 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.