środa, 31 marzec 2010 12:06

Wolność słowa w III RP

Napisane przez

Zbliża się 30. rocznica podpisania porozumień sierpniowych między władzami PRL i Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Wśród 21 postulatów porozumienia znalazł się zapis: Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

 

Rocznica wydarzeń z sierpnia 1980 r. jest dobrą okazją, by zastanowić się nad stanem wolności słowa w III RP.

Żądanie wolności słowa było 30 lat temu jednym z najważniejszych postulatów porozumienia z władzą komunistyczną. Świadczy o tym m.in. umieszczenie tego postulatu w punkcie 3, zaraz po żądaniu niezależnych i wolnych związków zawodowych oraz prawie do strajku większość postulatów dotyczyła spraw bytowych, m.in. podwyżki płac, wolnych sobót, zniesienia cen komercyjnych, obniżenia wieku emerytalnego, poprawienia zaopatrzenia rynku oraz zwiększenia ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.

Nie jest tajemnicą, że w czasach PRL większość społeczeństwa nie tylko nie interesowała się takimi problemami, jak ?prawa człowieka?, ale też ich nie rozumiała (podobnie jest i dzisiaj). Większość nie wiedziała także o funkcjonowaniu cenzury i Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Dlatego należy docenić podpisanie się stoczniowców pod postulatem wolności słowa. Był to kolejny krok w dążeniu do złamania monopolu władców PRL na informacje przekazywane społeczeństwu.

 

(...)

Wyświetlony 2553 razy
Więcej w tej kategorii: « Krótko Radio Wolna Ameryka »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.