Wydrukuj tę stronę
środa, 31 marzec 2010 12:24

Sukces mimo wszystko

Napisał

Czasopismo ?Opcja na prawo? jest najdłużej ukazującym się prywatnym miesięcznikiem w Polsce po roku 1989. W zasadzie od samego początku istnienia pisma byłem z nim związany: na początku jako autor artykułów, potem stały felietonista aż w końcu redaktor pisma i odpowiedzialny za okładkę numeru.

 

Wydając 100. numer miesięcznika, warto przy tej okazji uchylić nieco kulis powstawania kolejnych edycji pisma i pracy redakcyjnej.

?Opcja na prawo? jest pismem wyjątkowym, gdyż spełnia wszelkie warunki pisma niezależnego, pluralistycznego, a zarazem nie stroni od swoiście rozumianej misji medialnej.

W 10-letniej historii pisma wydawca Józef Białek zaingerował w zawartość pisma dwukrotnie, prosząc redakcję o ponowną lekturę artykułu lub napisanie do niego odpowiedniego komentarza, nie zdarzyło się natomiast, by (mając jako właściciel i wydawca pisma ku temu pełne prawo) zdecydował autorytarnie o zdjęciu artykułu z numeru. Jeżeli nie zgadzał się z przedstawionymi argumentami, w kolejnym numerze pisał osobiście polemikę. Taka postawa wśród wydawców jest dziś niespotykana. Zwłaszcza w działalności zależnej całkowicie od jednej osoby. Niejednokrotnie wewnątrz redakcji rysowały się spory i odmienne interpretacje wielu zdarzeń, nigdy zaś nie zdarzyło się, by wydawca faworyzował jakąkolwiek ze stron. Niewątpliwą zaletą, oprócz faktycznie respektowanej wolności słowa, jest panujący w piśmie pluralizm: wydaje się rzeczą wyjątkową goszczenie na łamach pisma uznawanego za prawicowe lewicowych publicystów, ateistów czy agnostyków, ale też krytyków Kościoła z pozycji bardziej radykalnie rozumianego katolicyzmu, przekonujących do swoich racji. Jedynym kryterium dopuszczającym do publikacji jest bowiem w ?Opcji na prawo? merytoryczny poziom prezentowanych poglądów oraz ciekawa forma prowadzonego wywodu.

 

(...)

Wyświetlony 2102 razy
Roman Konik

Najnowsze od Roman Konik

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.