środa, 31 marzec 2010 12:35

Mały jubileusz

Napisał

Gdyby ułożyć w stos wszystkie wydrukowane egzemplarze ?Opcji?, to sięgnęłyby... ho, ho! A jeśliby je ułożyć wzdłuż, to jeszcze dalej. Choć może jednak dobrze, że ?Opcja? nie służy do układania, a do czytania.

Wartością pisma jest oczywiście jego trwałość. Istnieje już dziesięć lat ? tyle, ile nasz XXI wiek... Bezsprzecznie przetrwanie ?Opcji? to zasługa Wydawcy, pana Józefa Białka, który od początku utrzymuje pismo z własnej kieszeni. Dochody z kolportażu nie pokrywają bowiem kosztów i każdy numer wymaga solidnego dofinansowania. Zresztą pan Józef był głównym inspiratorem powrotu pisma istniejącego jeszcze w podziemiu lat 80. i jest członkiem redakcji.

 

Żyjemy w epoce schyłkowej, wszelkie wielkie idee zostały podważone, zakwestionowane lub ośmieszone. Podsuwane w ich miejsce pseudo- czy antywartości mają wyraźny charakter protez, nie będąc w stanie ani zainspirować czy poruszyć inteligentniejszych jednostek, ani tym bardziej zorganizować grup społecznych. Grzęźniemy w bylejakości, czego odzwierciedleniem jest choćby kondycja elit, w tym przede wszystkim polityków. Dominuje hedonizm, kult ?postępu? i ?nowoczesności?, a demokratycznym zaklęciom towarzyszy praktyka coraz bardziej wroga wolności. Intuicja i doświadczenie podpowiadają, że ten stan schyłkowości musi się skończyć, że nadejdzie przełom. Przebieg wydarzeń i kształt świata, jaki wyłoni się w przyszłości, jest niewiadomą. Wiadomo jedno: będzie to świat kierujący się jakimś kanonem wartości. Swoistym, ale w istocie pozornym, paradoksem jest to, że na rzecz tego przyszłego świata działają środowiska przyznające się do konserwatyzmu, a więc na ogół kojarzone ze skostnieniem, jeśli nie ociężałością umysłową, niepozwalającą trafnie odczytywać ducha czasu.

Klasyczny, ?geograficzny? podział sceny ideowej na lewicę, centrum i prawicę z mojej perspektywy jest niezbyt stosowny. To, co określa się jako prawica i stanowić ma jedynie pewien odłam, skrzydło, jest dla mnie ? sądzę zresztą, że nie tylko dla mnie ? centralnym ośrodkiem, punktem obserwacji świata, idei i ludzi. To właśnie tu najwięcej jest rozsądku, dystansu do rzeczywistości, chłodnej oceny wydarzeń, sceptycyzmu wobec epokowych wynalazków i doskonałych sposobów na naprawianie świata. Prawica nie jest skłonna kupczyć imponderabiliami (jako jedyna zresztą de facto zna to pojęcie). Prawica szanuje wiarę, tradycję, historię. Wierzy w istnienie obiektywnej prawdy (aż dziwne, że trzeba to pisać!). Jest przy tym twórcza i produktywna (w przeciwieństwie do lewicy, najsprawniej produkującej przepisy, dyrektywy, wytyczne, zakazy, nakazy...). Prawica stawia na wolność, indywidualną odpowiedzialność, doceniając jednocześnie interesy wspólnot ? od lokalnej po narodową. Kluczowymi elementami, ale i gwarantami wolności są własność i system prawny ? oba znajdują się obecnie w sytuacji zagrożenia.

 

(...)

Wyświetlony 2608 razy
Więcej w tej kategorii: « Zerowa "Opcja" Sukces mimo wszystko »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.