Wydrukuj tę stronę
środa, 31 marzec 2010 12:35

Mały jubileusz

Napisał

Gdyby ułożyć w stos wszystkie wydrukowane egzemplarze ?Opcji?, to sięgnęłyby... ho, ho! A jeśliby je ułożyć wzdłuż, to jeszcze dalej. Choć może jednak dobrze, że ?Opcja? nie służy do układania, a do czytania.

Wartością pisma jest oczywiście jego trwałość. Istnieje już dziesięć lat ? tyle, ile nasz XXI wiek... Bezsprzecznie przetrwanie ?Opcji? to zasługa Wydawcy, pana Józefa Białka, który od początku utrzymuje pismo z własnej kieszeni. Dochody z kolportażu nie pokrywają bowiem kosztów i każdy numer wymaga solidnego dofinansowania. Zresztą pan Józef był głównym inspiratorem powrotu pisma istniejącego jeszcze w podziemiu lat 80. i jest członkiem redakcji.

 

Żyjemy w epoce schyłkowej, wszelkie wielkie idee zostały podważone, zakwestionowane lub ośmieszone. Podsuwane w ich miejsce pseudo- czy antywartości mają wyraźny charakter protez, nie będąc w stanie ani zainspirować czy poruszyć inteligentniejszych jednostek, ani tym bardziej zorganizować grup społecznych. Grzęźniemy w bylejakości, czego odzwierciedleniem jest choćby kondycja elit, w tym przede wszystkim polityków. Dominuje hedonizm, kult ?postępu? i ?nowoczesności?, a demokratycznym zaklęciom towarzyszy praktyka coraz bardziej wroga wolności. Intuicja i doświadczenie podpowiadają, że ten stan schyłkowości musi się skończyć, że nadejdzie przełom. Przebieg wydarzeń i kształt świata, jaki wyłoni się w przyszłości, jest niewiadomą. Wiadomo jedno: będzie to świat kierujący się jakimś kanonem wartości. Swoistym, ale w istocie pozornym, paradoksem jest to, że na rzecz tego przyszłego świata działają środowiska przyznające się do konserwatyzmu, a więc na ogół kojarzone ze skostnieniem, jeśli nie ociężałością umysłową, niepozwalającą trafnie odczytywać ducha czasu.

Klasyczny, ?geograficzny? podział sceny ideowej na lewicę, centrum i prawicę z mojej perspektywy jest niezbyt stosowny. To, co określa się jako prawica i stanowić ma jedynie pewien odłam, skrzydło, jest dla mnie ? sądzę zresztą, że nie tylko dla mnie ? centralnym ośrodkiem, punktem obserwacji świata, idei i ludzi. To właśnie tu najwięcej jest rozsądku, dystansu do rzeczywistości, chłodnej oceny wydarzeń, sceptycyzmu wobec epokowych wynalazków i doskonałych sposobów na naprawianie świata. Prawica nie jest skłonna kupczyć imponderabiliami (jako jedyna zresztą de facto zna to pojęcie). Prawica szanuje wiarę, tradycję, historię. Wierzy w istnienie obiektywnej prawdy (aż dziwne, że trzeba to pisać!). Jest przy tym twórcza i produktywna (w przeciwieństwie do lewicy, najsprawniej produkującej przepisy, dyrektywy, wytyczne, zakazy, nakazy...). Prawica stawia na wolność, indywidualną odpowiedzialność, doceniając jednocześnie interesy wspólnot ? od lokalnej po narodową. Kluczowymi elementami, ale i gwarantami wolności są własność i system prawny ? oba znajdują się obecnie w sytuacji zagrożenia.

 

(...)

Wyświetlony 2550 razy
Romuald Lazarowicz

Najnowsze od Romuald Lazarowicz

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.