Paweł Kucfir

Paweł Kucfir

niedziela, 02 wrzesień 2012 13:02

Była sobie Piramida albo szczyt banksterstwa

Lata 80. to ostry skręt w kie­runku wolnego rynku, rów­nież w Australii. Korzystały na tym między innymi para­bankowe instytucje finansowe i tzw. building society. Te drugie miały się zajmować pożyczkami na budowę i kupno nieruchomości, a te pierwsze innymi pożyczkami.

sobota, 07 lipiec 2012 00:39

Czarny kawior

W oryginale Black Caviar, to australijski koń wyścigowy, który sławą zaczyna dościgać bohatera lat trzydziestych poprzedniego wieku, konia wyścigowego znanego jako Phar Lap.

wtorek, 29 maj 2012 22:49

Wybory w Queensland

Wygrała zdecydowanie koalicja Liberalno-Narodowa (LNP), będąca połączeniem dwóch głównych partii o takich nazwach. Na czele rządu stanął Campbell Newman, 49-latek, pochodzący z Tasmanii syn polityków federalnych reprezentujących ten niezwykły południowy stan Australii.

środa, 25 kwiecień 2012 23:53

Oracja do Ziemian

Nie, wcale nie chodzi o przymilanie się ?obszarnikom?. Proszę spróbować zgadnąć kto ? osoba wpływowa, często na pierwszych stronach gazet ? może być autorem głębokich myśli przetłumaczonych naprędce przeze mnie dla Państwa, prosto z Australii.

środa, 28 marzec 2012 21:55

Polityczne manewry lewicy

Partia Pracy od samego początku po ostatnich wyborach miała przewagę zaledwie jednego głosu nad opozycją. Wliczając w to nawet głosy posłów Partii Zielonych i niezależnych. W dodatku przeciwko jednemu z jej posłów toczy się postępowanie, bo w czasie przewodniczenia związkowi pracowników służby zdrowia z jego służbowej karty kredytowej wydane zostało ponad 100 tys. dolarów na cele prywatne, w tym na usługi prostytutek.

poniedziałek, 27 luty 2012 23:48

Australijska flaga w ogniu postępu

Australijska flaga. Jest na niej Union Jack, symbol brytyjskiego dziedzictwa, jak i Krzyż Południa, gwiazdozbiór widoczny na australijskim niebie. Reprezentuje państwowe instytucje i przedsięwzięcia, np. sportowe. Jako wyraz dumy powiewa na prywatnych posesjach ? jeśli na maszcie, to trzeba mieć zgodę urzędu gminy ze względu na wymagane standardy budowlane. Pod koniec stycznia, blisko Australia Day, najbardziej widoczna jest na samochodach we wszystkich bez wyjątku stanach kraju. We mnie osobiście takie powszechne przejawy miłości do Ojczyzny wzbudzają podziw.

sobota, 28 styczeń 2012 23:01

Go West!

Zachodnia Australia jest stanem z tradycjami separatystycznymi. Już sama odległość od metropolii ze wschodniego wybrzeża może porazić. Jeśli ktoś z Polski dzwoni w sprawie pożarów tam u was, tzn. my w Melbourne, a pożary koło Perth, odpowiadamy obrazowo: u was tam też podobno gdzieś w Portugalii się paliło.

czwartek, 29 grudzień 2011 19:20

Katolicy, lekarze i Zieloni

Katolicy w Australii tradycyjnie oddają głosy na Partię Pracy. Z tym, że w ostatnich latach w dowództwie Partii Liberalnej pojawia się ich coraz więcej. Dwa lata temu statystyki liczyły po 30% katolików w gabinecie rządowym i gabinecie cieni. Nie ma w nich przedstawicieli religii niechrześcijańskich.

środa, 30 listopad 2011 01:30

Panele słoneczne i australijski ZUS

Producenci prądu ustawowo nie mogą się zajmować jego sprzedażą detaliczną. W południowych stanach Australii powstały firmy zajmujące się tym i konkurujące ze sobą. Kupują od elektrowni i sprzedają odbiorcom.

poniedziałek, 31 październik 2011 21:30

Idzie wiosna

Pory roku w Australii mają mniej do czynienia z astronomią, niż to się dzieje w Polsce. Kalendarzowa wiosna, na przykład, zaczyna się 1 września. Tak w ogóle w Melbourne łatwiej dostrzec porę mokrą i porę suchą, czyli jakby dwie główne pory. Do tego w obu mogą się przytrafić anomalie w postaci letnich dni zimą, jak i zimowych dni latem.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.