Jak zwykle, przeczytałem z uwagą Pański tekst "Dziesięć najczęściej powtarzanych mitów ekonomicznych" (Opcja..., nr 11, 2002). Oczywiście, zgadzam się prawie ze wszystkim. Wyjątki są dwa.
W Opcji nr 1/2003 pan Łukasz Kluska ("Demokracja niszczy wolny rynek") wytłumaczył nam, w jaki sposób demokracja niszczy wolny rynek.
Dziękując redakcji Opcji za bardzo rzetelne traktowanie głosów polemicznych, chciałbym dodać jeszcze kilka słów do mojej dyskusji z panem Łukaszem Kluską ("Demokracja niszczy wolny rynek").
Eurofanatycy mamią Polaków, że jak tylko wejdziemy do Unii Europejskiej, natychmiast wzrośnie wiarygodność biznesowa Polski, a kapitał zagraniczny walił będzie do nas drzwiami i oknami. Owszem, kapitału własnego mamy jak na lekarstwo, więc zagraniczny przydałby się nam niczym glebie woda. Jednak czy Unia Europejska ma tu cokolwiek do rzeczy?
"Opcja" nr 9 opublikowała artykuł pana Romana Konika w obronie kary śmierci. Autora cenię, ale ten jego tekst wydaje mi się nieco chaotyczny. Z niektórymi jego argumentami się zgadzam, niektóre nie są dla mnie argumentami, ale istotne jest to, że żaden z nich nie jest argumentem rozstrzygającym. Tymczasem w sprawach życia i śmierci liczą się tylko argumenty aprioryczne, rozstrzygające bez względu na przygodne okoliczności.
W roku 2001 młodym właścicielom pirackiego radia Rebelia, działającego na Lubelszczyźnie przestało wy-starczać nadawanie muzyki. "Chcieli zintegrować lokalną społeczność, mówić o tym, co się dzieje w najbliższej okolicy. (...) Mama koleżanki popłakała się, kiedy usłyszała, że ktoś w radiu opowiada o jej miejscowości" ("Przekrój" 2/2004). W tym zdarzeniu, opisanym przez "mainstreamowy" tygodnik zawarta jest cała Prawda o Problemie; ale można też w nim odnaleźć Receptę na całe Zło.
Wiek XX przyzwyczaił nas do przeciwstawienia: kapitalizm kontra socjalizm i do poszukiwania tzw. trzeciej drogi. Pozornie stanowiska i argumenty w tego typu rozważaniach są znane. W rzeczywistości jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, o co właściwie toczy się spór.
Prowadzona na łamach "Opcji" dyskusja na temat kary śmierci (nr 9/21, 11/23, 9/33) staje się czymś w rodzaju rubryki poświęconej temu zagadnieniu.
Wychodząca od 2001 roku |