Marek Klecel

Marek Klecel

wtorek, 28 styczeń 2014 10:52

Normalny obłęd

Obłęd spowszedniał, jest teraz coraz bardziej znośny, wręcz naturalny, można by rzec, zalecany. Nie tylko od niedawna, od czasu, gdy młody historyk ogłosił swoją diagnozę co do naszej niedawnej historii wojennej (a i przedwojennej, nazywanej niesłusznie przez niektórych sanacyjną). Przekonywał, że zaważył na niej ogólny obłęd przynajmniej części Polaków, którą to opinię powziął niejako z pozycji zdrowego lekarza, z racji wieku nie muszącego curare se ipsum, wskazał następnie właściwą terapię, choć już dawno po zejściu pacjenta, dziwiąc się przy tym, że podczas ciężkiej, może nieuleczalnej choroby, nie znaleziono terapii lepszej. Tak bywa z trudnymi, terminalnymi przypadkami, z przewyższającymi nas nieszczęściami i klęskami.

wtorek, 29 maj 2012 23:26

Więcej o Mackiewiczu

Józef Mackiewicz zmarł w 1985 roku, niewiele ponad ćwierć wieku temu. Ciekawe, jak oceniłby następujące w Polsce zmiany, gdyby dożył roku 1989? Czy nazwałby ją III Rzeczpospolitą, czy uznałby ją za kontynuację tej, która została wywalczona w 1918 roku, której sam bronił przed bolszewizmem jako żołnierz ochotnik w 1919 i 1920 roku?

czwartek, 26 kwiecień 2012 00:46

Prawo do patriotyzmu

Patriotyzm ? o dziwo! ? ma wielu wrogów. Zarzucają oni zwolennikom patriotyzmu, że jest on na różny sposób szkodliwy do tego stopnia, że w tytule gazety, której nie zamierzam reklamować, można znaleźć twierdzenie, że ?patriotyzm to faszyzm?. A więc patriotyzm jest tu postrzegany jako jedno z większych zagrożeń i klęsk, które ludzkość przeżyła w ostatnim wieku na naszym kontynencie, pociągających za sobą niezliczone ofiary w swych totalitarnych skutkach. Patriotyzm jako zło, przedstawiane przez zagorzałych jego przeciwników, którzy nie wyjaśniają jednak swoich zarzutów. Co jest w nim tak złego, że wywołuje taki sprzeciw, a nawet agresję. Dlaczego należy go odrzucić, potępić, pokonać?

środa, 28 marzec 2012 22:07

20 lat strachu w "Gazecie Wyborczej"

Czasem myślę z rozpaczą, że nawet Polski nie mamy wspólnej ? któż mógł pisać tak rozdzierająco, jeśli nie prawdziwy patriota. Następne zdania artykułu ?Wściekłość i wstyd? w GW z 1994 roku rozwiewają jednak to przekonanie: Że mój synek po latach zapyta mnie, czemu broniłem komunistów po 1989 roku. I nie wiem, czy zdołam mu to wyjaśnić. To dobre pytanie, można by powtórzyć po niejakim ?Ketmanie?, tajnym współpracowniku SB i GW, o którym będzie jeszcze mowa.

niedziela, 29 styczeń 2012 19:18

Państwo prawa czy bezprawia?

Podczas jednego z procesów na Białorusi przeciw opozycjonistom i dziennikarzom (niedawno głośny był przeciw Andrzejowi Poczobutowi), sędzina białoruska, odpowiadając na krytyczne zapytanie o tryb ich skazywania, stwierdziła, że prawo białoruskie jest przecież podobne do polskiego. Rzeczywiście, coś w tym jest, tyle że trzeba to rozumieć odwrotnie: to polskie prawo, jego egzekucja, sądownictwo coraz częściej zbliża się do standardów białoruskich.

czwartek, 11 listopad 2010 20:28

Kraj kwitnącej jabłoni

Jaki to kraj? To nie Japonia ani druga Japonia. To PRL z felietonów Andrzeja Szczypiorskiego, znanego pisarza, zanim został koncesjonowanym opozycjonistą z autorytetem moralisty. Jaka jest prawda o PRL? Historycznie rzecz biorąc, jest raczej oczywista, ale rozrachunki z nią przedłużają się, bo nie dokonano ich we właściwym, początkowym okresie po 1989 roku.

sobota, 02 październik 2010 12:47

Własne państwo zaborcze?

Po kilkunastu latach przemian po 1989 roku dorobiliśmy się państwa w istocie dość karykaturalnego. Nie dość, że po wyborach 4 czerwca 89 roku dokonała się, wbrew woli obywateli, w ukryciu przed społeczeństwem, fuzja "elit" dawnej władzy PRL i części byłej opozycji, aspirującej do nowej władzy, fuzja przygotowana wcześniej przy okrągłym stole; nie dość, że nie odbyła się rewolucja, nawet najłagodniejsza i w cudzysłowie, a propagandowa ewolucja musiała być, siłą rzeczy, ewolucją PRL-u; nie dość, że zmiany były kosmetyczne, a przecież po komunizmie należało dokonać zmian gruntownych w całej strukturze państwa, przywracając mu pozytywną wartość i treść po obcym systemie sowieckim; to na domiar złego państwo to nie jest żadną emanacją woli i organizacji obywateli, lecz staje się obcym ciałem, pozorującym działanie własnego państwa i coraz częściej zwraca się w istocie przeciw obywatelom, którzy mają o nim stanowić- nie dla samego państwa ani dla partykularnych interesów - lecz dla dobra wspólnego.

czwartek, 30 wrzesień 2010 07:42

Koniec lewicy?

III Rzeczpospolita zapewniła postkomunistycznej lewicy niezasłużenie długi żywot pośmiertny. W pierwszych wolnych, demokratycznych wyborach 4 czerwca 1989 roku społeczeństwo wyraźnie odrzuciło dotychczasową komunistyczną władzę. Ten wybór został jednak odrzucony przez postkomunistów, czego można się było spodziewać, ale został też zlekceważony przez część opozycji, która miała być demokratyczna i która dzięki tym wyborom doszła przecież do władzy.

Nobel by tego nie wymyślił
Z parady gejów (czy to od Gai ? Wielkiej Matki Natury?), mówiąc wprost, by nie powiedzieć dosadniej, czyli z parady homoseksualistów, która odbyła się pod Wawelem w przeddzień św. Stanisława, zaskoczył mnie i zarazem zasmucił tylko jeden obrazek, reszta była przewidywalnie groteskowa. To widok dwojga nobliwych staruszków, Miłosza i Szymborskiej, wykorzystanych jako logo do promocji tego ruchu nowych męczenników opresyjnego społeczeństwa polskiego. Wisława Szymborska miała minę dość niewyraźną, Czesław Miłosz chyba nie takie rzeczy widział, był zapewne przygotowany na wszystko.

piątek, 24 wrzesień 2010 10:31

Kiedy skończyła się II wojna światowa?

Druga wojna światowa to dla wielu społeczeństw europejskich wydarzenie dziś zamierzchłe, dla licznych grup już nieważne, a dla młodszych pokoleń często nieistniejące. Podobno trzy czwarte Polaków nie wie, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie. Ciekawe, czy po ostatnich uroczystościach na jego 60-lecie wzrośnie wiedza o wydarzeniach końca wojny, jej dalszych skutków i różnorodnych konsekwencji.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.