Ks. Rafał Trytek

Ks. Rafał Trytek

wtorek, 29 czerwiec 2010 17:05

Sedewakantyzm: wstęp do problemu

Stolica Piotrowa opuszczona? Istnieją niewielkie grupy chrześcijan uważających się za katolików i jednocześnie nieuznających władzy papieży wybranych po Soborze Watykańskim II. Ich przedstawiciel, ks. Rafał Trytek w kilku artykułach na naszych łamach zaprezentuje sedewakantystów, ich spojrzenie na Kościół i kierujące nimi motywy.

wtorek, 29 czerwiec 2010 12:10

Początek oporu

Kontynuujemy prezentację sedewakantystów - nurtu kościelnego, który odmawia prawomocności spełniania urzędu przez papieży wybranych po Soborze Watykańskim II. Niezależnie od własnej opinii na ten temat, sądzimy, że warto poznać argumenty i historię "zbuntowanej" części Kościoła.

poniedziałek, 21 czerwiec 2010 16:38

Impresje amerykańskie

Kontynuujemy prezentację sedewakantystów – nurtu kościelnego, który odmawia prawomocności spełniania urzędu przez papieży wybranych po Soborze Watykańskim II. Niezależnie od własnej opinii na ten temat, sądzimy, że warto poznać argumenty i historię "zbuntowanej" części Kościoła.

środa, 02 czerwiec 2010 11:47

O fałszywej historii jako mistrzyni

Tym razem, zamiast artykułu, odpowiedź ks. Trytka na polemikę Łukasza Kluski, zamieszczoną w "Najwyższym Czasie!" (43-44/858-859 z 28 X-4 XI 2006). Zgodziliśmy się ją zamieścić, ponieważ z nieznanych powodów nie mogła się ona znaleźć na łamach tego pisma. Niektóre poruszone tu zagadnienia są znane naszym Czytelnikom, inne nie. Sądzimy jednak, że równorzędne prawo wypowiedzi należy zapewnić obu stronom dyskusji. Jak się dowiadujemy, p. Łukasz Kluska przygotowuje osobny tekst polemiczny z przeznaczeniem dla naszego pisma.

wtorek, 01 czerwiec 2010 14:53

Tradycja w Niemczech

W jednym z poprzednich numerów "Opcji na Prawo" opisałem moją wizytę w USA, kraju, w którym reakcja na rewolucję lat sześćdziesiątych XX wieku była od początku bardzo silna. Podobnie działo się w Niemczech, gdzie skutki reform soborowych zniszczyły gruntownie życie katolickie w ciągu zaledwie kilkunastu lat. Pamiętajmy, że Niemcy stały od początku w pierwszym szeregu najbardziej progresywnych krajów. Korzenie tego stanu rzeczy sięgają XVIII w., kiedy to w krajach niemieckich rozpowszechniły się liczne błędy wynikające z tzw. Oświecenia i popierane zazwyczaj przez władze polityczne. Najbardziej znany jest tutaj józefinizm, pod którym rozumie się wiele reform wprowadzanych w naddunajskiej monarchii za czasów cesarza Józefa.

niedziela, 30 maj 2010 10:29

Ultramontanizm, sedewakantyzm, katolicyzm

W polemice ze mną Łukasz Kluska dowodzi, że sedewakantyzm zrodził się z ultramontanizmu ("Opcja na Prawo" nr 3/63/ 2007 r.). Zacznijmy więc od podania definicji tego pojęcia autorstwa ks. Huberta Benigniego, który z błogosławieństwem św. Piusa X i pod wpływem jego nauczania, założył w roku 1909 Sodalitium Pianum (Sodalicja św. Piusa V). Organizacja ta służyła tropieniu modernistów, a jej sukcesem było m.in. zdemaskowanie lewackich chadeków z Sillonu. Prałat Benigni był także podsekretarzem Kongregacji Nadzwyczajnych Spraw Kościoła, na czele której stał sekretarz i przyjaciel Piusa X, kard. Rafał Merry del Val. Warto dodać, że członkiem Sodalicji był znany również w Polsce ks. Robert Maeder.

Opisując historię życia Ojca Świętego Piusa XII, nie sposób uciec od tragicznego historycznego kontekstu, w którym przyszło mu sprawować rządy nad Kościołem. Z kontekstu tego bierze się większość zarzutów czynionych papieżowi.

poniedziałek, 17 maj 2010 18:00

Modernizm - ściek wszystkich herezji

W wielu poprzednich artykułach, które ukazały się na łamach "Opcji na Prawo", dotknąłem problemu modernizmu, który jest bez wątpienia głównym celem ataku katolickich tradycjonalistów, w tym i sedewakantystów. Niejeden czytelnik zastanawiał się z pewnością, na czym konkretnie ten błąd polega. Wyjaśnieniu tej kwestii sprzyja fakt, że akurat w Roku Pańskim 2007 przypada setna rocznica potępienia herezji przez św. Piusa X. 3 lipca 1907 r. w środę, Święta Rzymska i Powszechna Inkwizycya wydała dekret Lamentabili zwany popularnie Syllabusem św. Piusa X. Zaś 8 września tegoż roku, w święto Narodzenia NMP, sam papież św. Pius X, wydał encyklikę o zasadach modernistów Pascendi dominici gregis.

Łukasz Kluska ma zwyczaj opatrywania swych artykułów pretensjonalnymi i patetycznymi tytułami, mającymi zasugerować czytelnikowi jego rzekomą wyższość intelektualną nad przeciwnikiem. Zza moralizatorskich tytułów wyziera jednakże wyraźnie chęć wmówienia - przede wszystkim samemu sobie? - oczywistości głoszonych przez siebie twierdzeń, a to z braku solidnych argumentów. Im "argument" bardziej wzniosły, tym bardziej groteskowo wygląda jego upadek. W tym wypadku wystarczy ledwie jedno zdanie, by obalić główną tezę artykułu Łukasza ("Opcja" nr 66).

poniedziałek, 03 maj 2010 09:49

Na ruinach katolickiej Flandrii

Pod koniec czerwca tego roku przez około tydzień zwiedzałem Flandrię- północną, germańską część Belgii. Miałem okazję wizytować zarówno Brukselę, jak i Brugię - jedyne w swoim rodzaju miasto, będące swoistym i bardzo udanym połączeniem stylu nordycko-gotyckiego z klimatem Południa - miasto jest poprzecinane "weneckimi" kanałami dodającymi mu niesamowitego uroku i wdzięku.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.