Karolina Przesmycka

Karolina Przesmycka

poniedziałek, 30 sierpień 2010 10:32

Nasz dzień nadchodzi

Nasz dzień nadejdzie ? taki tytuł miała wydana na początku lat dziewięćdziesiątych Deklaracja Ligi Republikańskiej. W samym środku transformacyjnej zawieruchy powstawał pierwszy w wolnej Polsce ruch młodego pokolenia. To już nie był NZS, chociaż szeregi Ligi zasiliło wielu jego byłych działaczy. Inna rzeczywistość, inne nadzieje, inne możliwości. Połączyła ich wspólna idea ? ostateczne wyplenienie komunizmu ze wszystkich dziedzin życia w rodzącym się kraju. Polska budziła się wraz z nimi. Oni byli budzącą się do życia Polską. Parafrazując słowa piosenki, cała Polska miała wtedy, jak oni, dwadzieścia lat.

wtorek, 03 sierpień 2010 11:13

Remedium na demoliberalizm

Słowo "demoliberalizm" robi ostatnio zawrotną karierę. Używa się go bardzo chętnie szczególnie w środowiskach konserwatywnych i narodowych, odnosząc je do pewnej rzeczywistości (a także koncepcji) polityczno-obyczajowo-kulturalnej. Choć pojęcie to wydawać się może logicznie niespójne (bo, teoretycznie, demokracja do liberalizmu ma się nijak), każdy, kto choć trochę interesuje się polityką, dobrze zna jego desygnaty.

niedziela, 01 sierpień 2010 20:47

Zamrożone dusze

W 2000 roku zmarł amerykański filozof i pisarz science-fiction, Fereidoun M. Esfandiary. Całe życie fascynował się nieśmiertelnością. Wiedząc, że cierpi na chorobę nowotworową, już na 10 lat przed śmiercią zapowiedział, że u kresu swych dni skorzysta z usług kontrowersyjnej fundacji Alcor w Arizonie.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.