Kazimierz Murasiewicz

Kazimierz Murasiewicz

sobota, 02 październik 2010 12:37

Na przykład - Zakopane

Każdy kraj ma swoje specyficzne miejsca. Charakteryzują się one niepowtarzalnością ? bądź to położenia i krajobrazu, bądź to odmiennym typem mieszkańców, niespotykanym na innych obszarach kraju, bądź to innym rysem kultury, przejawiającym się w lokalnej wytwórczości materialnej i twórczości artystycznej.

piątek, 24 wrzesień 2010 12:35

Mniejsze zło

W różnych sytuacjach życiowych spotykamy się z koniecznością dokonywania wyborów, można by rzec, iż samo życie jest sztuką wyborów (właściwych, optymalnych). Również w sferze politycznej zmuszeni jesteśmy ich dokonywać. Przy okazji wyborów parlamentarnych czy prezydenckich kierujemy się sympatiami politycznymi względem partii i oferowanych nam przez nie kandydatów. W trakcie głosowania staramy się podejmować decyzje, według naszego rozeznania, najlepsze, najsłuszniejsze. Jednak podczas wypełniania tego obywatelskiego obowiązku zdarzają się sytuacje, gdy żaden z przedstawionych nam do wyboru kandydatów nas nie satysfakcjonuje. Chcąc dokonać wyboru, posługujemy się wówczas uzasadnieniem naszej decyzji, że oto wybieramy - "mniejsze zło".

piątek, 24 wrzesień 2010 10:24

Kłopotliwa rocznica

Przemiany ustrojowe po roku 1989 zaowocowały m.in. nową optyką w kwestiach historii Polski, bez względu na idologiczno-polityczne tradycje ekip sprawujących władzę. Do zapotrzebowania odmiany wśród rządzących rychło i usłużnie dostosowali się publicyści, również bez względu na orientacje - czy to z lewa, czy z prawa, czy tzw. niezależni.

niedziela, 29 sierpień 2010 05:54

Byt deformuje świadomość

W minionej epoce, za PRL-u, rządzący wówczas marksiści z maniakalnym uporem twierdzili, że byt kształtuje świadomość. Ten dogmat ideologiczny dzielił los pozostałych iluzji - nikt nie traktował go poważnie, co najwyżej stanowił przedmiot drwin. W III RP ideologia komunistyczna odeszła do lamusa, gdyż nawet zagorzali jej wyznawcy z zapałem neofitów wyznają ideologię liberalną.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.