środa, 02 czerwiec 2010 11:17

List czytelnika (1)

Napisane przez

Szanowny Panie Redaktorze.


Trochę przez przypadek zetknęłam się z Państwa pismem. Wydało mi się bardzo ciekawe.


Przez ponad dwadzieścia lat byłam nauczycielką, dlatego z wielką uwagą w grudniowym numerze przeczytałam na tyle interesujący, na ile denerwujący w swojej wymowie artykuł T. Węckiego: ?Obojętna szkoła?. Autor pisze: ?...kary to ważny element wychowawczy, ale nie jego sedno?. Wszyscy się z tym zgadzają. Sęk w tym, że np. w szkole podstawowej nie ma takich kar, które zniechęcałyby małych dokuczliwych drani do dręczenia upodobanych ofiar. Jeśli kandydat na przyszłego, pozornego lub faktycznego gwałciciela (odwołuję się do przykładu nieszczęsnej Ani) znajdzie sobie kogoś do ?treningu?, to rodzaj kar, jakimi dysponuje pragnący zniechęcić go do tego procederu nauczyciel, najwyżej go rozbawi. Jeśli minister dąży do zaostrzenia kar ? należy mu przyklasnąć i wspierać go w tym działaniu. Inaczej pozostaniemy przy tej smętnej nieco konkluzji, że rodzice mogą się przekonać, iż ich dziecko jest narażone w szkole na przemoc, ?gdy będzie za późno?.
T. Węcki pisze też, że ?Wychowanie polega na tym, by dostarczać wzorców do naśladowania?. Chciałabym rozwinąć tę bardzo słuszną myśl w kontekście przygotowań do obchodów 25. rocznicy Solidarności Walczącej. Wszystkim nam, nie tylko uczniom, potrzebne są autorytety. Żyją wśród nas ludzie, których nazwiska są głośne (np. K. Morawiecki), a mimo to ich dokonania mało znane. Ciekawe, ilu wrocławskich licealistów potrafiłoby coś o tej postaci powiedzieć? Niedawno telewizja Polonia pokazała trzy części filmu ?Wygnańcy, nieznani bohaterowie Solidarności? oraz film ? wywiad z Kornelem Morawieckim. Myślę, że te filmy powinny być wyemitowane w pierwszym programie telewizji. Ich bohaterowie zasługują na to, by pokazano ich zasługi a młodzież na to, by zaprezentować jej ludzi, którzy mogliby stać się współczesnymi autorytetami.
Wydaje mi się też, że należy nakręcić, i to jak najprędzej, nowe filmy o tych postaciach, gdyż te, które miałam okazję obejrzeć, nie były najwyższych artystycznych lotów. ?Wygnańcy? to ?gadające głowy?, w montażu prawdopodobnie pominięto fragmenty uzasadniające motywacje działań bohaterów, dlatego nie zawsze są one jasne, wygłaszane przez nich teksty niekiedy wydają się przypadkowe, piosenki J. Kaczmarskiego w 1. części natrętnie powtarzane itp. Można mieć sporo jeszcze zastrzeżeń do tego filmu, ale dobrze, że w ogóle powstał!
Znacznie wyższej klasy jest wywiad z K. Morawieckim. Rozmówca wydaje się ?niemedialny?, ani on, ani jego otoczenie nie wyglądają atrakcyjnie, z jakąż jednak uwagą słucha się tego, co ten człowiek mówi! K. Morawiecki zwraca uwagę na coś ogromnie istotnego, czego zabrakło w filmie Grunberga. Mówi mianowicie o sposobach walki SW i komentuje to. Ci, którzy oglądali ?Wygnańców?, zastanawiają się, co ci wygnańcy właściwie robili. W ?Wygnańcach? powinno być wyjaśnione, że Morawiecki był symbolem, i dlaczego się ukrywał. Dzisiejsi odbiorcy filmu naprawdę tego nie wiedzą i niewielu zresztą (gorzka prawda) jest tym zainteresowanych. Powinno to być zrobione w atrakcyjny sposób (aby było ?kupione?), a przynajmniej pokazane logicznie i jasno ? jak w tym wywiadzie.
?Czym wy tam chcecie pokonać ten komunizm, tymi karteczkami??. To zacytowane przez Morawickiego zdanie i jego komentarz są bardzo ważne. Nie ma tego w ?Wygnańcach?, dlatego dokonania jednego z jego bohaterów wydają się niejasne.
Wywiad z K. Morawieckim to faktycznie świadectwo jego rewelacyjnego wizjonerstwa. Ogromnie mi się podoba jego ideowość i powody nieuczestniczenia w obradach okrągłego stołu. Dochowanie wierności SOBIE. Piękny człowiek.
W Polsce wciąż jednak coś jest nie tak. Według Morawieckiego, nie jest dobrze, że mieliśmy przez 10 lat postkomunistycznego prezydenta. Ja nie wiem. Bo mieliśmy też prezydenta Wałęsę.
Ktoś powinien zrobić dobry film o działalności SW. Młodym ludziom należy wpoić określony system wartości. Mamy ludzi, którzy mogliby być autorytetami, ale trzeba umiejętnie i jak najszybciej o to zadbać.
I to tyle, Szanowny Panie Redaktorze, uwag przypadkowej czytelniczki grudniowego numeru pisma ?Opcja?, którego Redakcji w Nowym Roku życzę jak najlepiej. Zapału, pomysłów i oddanych czytelników.
Z poważaniem

Teresa Tarnawska

Od redakcji: Najnowsze wywiady z Kornelem Morawieckim oraz filmy na temat ?Solidarności Walczącej? dostępne są na stronie internetowej: www.miastowroclaw.pl/video.php
Wyświetlony 5697 razy

Więcej w tej kategorii: « Chaos myślowy List czytelnika (2) »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.