Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 21 czerwiec 2010 16:21

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Niemiecki przedsiębiorca Arnold Klingeis postanowił zbudować z bloków lodu prawosławny kościół na szczycie góry Balea w pobliżu miasta Sibiu w Transylwanii (Rumunia).

Świątynia zostanie wzniesiona na wysokości 2 tys. metrów n.p.m., co ma jej zapewnić przetrwanie do późnej wiosny. Problem w tym, że rumuńska Cerkiew prawosławna nie chce kościoła poświęcić. Metropolita Siedmiogrodu Laurentiu Streza zapowiedział, że nie zezwoli na poświęcenie świątyni, zabronił również sprawowania i udzielania w niej jakichkolwiek sakramentów. Swoją decyzję umotywował tym, że Cerkiew prawosławna od wieków budowała swoje kościoły na solidnym gruncie, tak aby przetrwały setki lat. A tu żywotność budynku przewidziana jest zaledwie na kilka miesięcy.

***
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Detroit został przekształcony w meczet. Ksiądz Tomasz Sielicki i imam Mohammad Ali Elahi zgadzają się, że było to najlepsze rozwiązanie. Jeszcze niedawno mieszkało tu ponad 100 tys. Polaków, ale teraz część z nich przeniosła się na zamożniejsze przedmieścia, a inni wyjeżdżają do szybciej rozwijających się regionów. Do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Hamtramck, który kiedyś nie mógł pomieścić wiernych, na msze w tym roku przychodziło już tylko 130 osób, a to nie pozwala już na utrzymanie kościoła. Muzułmanie zaproponowali dobrą cenę. Arcybiskup Detroit Adam Maida twierdzi, że najważniejsze jest, że kościół pozostanie miejscem kultu, a nie klubem czy stacją benzynową.
***
Cztery figurki gejów i lesbijek wstawili włoscy radykałowie do szopki w parlamencie. Szopkę ma poświęcić wieczorem kardynał Camillo Ruini, przewodniczący episkopatu Włoch i wikariusz papieża dla diecezji rzymskiej. Dwie lalki Barbie trzymają napis z żądaniem wprowadzenia małżeństw gejów, "jak w Hiszpanii Zapatero". Tego samego domagają się dwie figurki Kenów. Obie pary znalazły się w towarzystwie pastuszków, wołu, osiołka i Świętej Rodziny.
***
Elfy, hobbici i czarodziej Gandalf to niektóre z postaci trylogii "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkiena, które pojawią się w bożonarodzeniowej szopce w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Postaci ze świata Tolkiena w stajence będą towarzyszyć małemu Jezusowi, Matce Boskiej i świętemu Józefowi. Znajdą się tam również figurki twórcy pierwszej szopki i patrona kościoła, świętego Franciszka, a także ojca Pio, papieża Benedykta XVI, Jana Pawła II, matki Teresy z Kalkuty oraz Jana III Sobieskiego, który sprowadził kapucynów do Polski..
***
Włoski minister spraw wewnętrznych Giuliano Amato wystąpił przeciwko neapolitańskim balladom, które według niego gloryfikują mafię.
***
Stolica Apostolska chciałaby mieć porządną drużynę piłkarską, która mogłaby rywalizować z Interem czy Juventusem. Plany te ? czy raczej marzenia ? ujawnił kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu, zagorzały kibic piłkarski. W czasie ubiegłorocznych mistrzostw świata kardynał Bertone, pół żartem, pół serio, stwierdził, że gdyby Watykan zebrał wszystkich Brazylijczyków studiujących na papieskich uczelniach, miałby fantastyczną drużynę. Sam Bertone nie ukrywa, że kibicuje Juventusowi. Przed nominacją na sekretarza stanu wystąpił nawet kilka razy w roli sprawozdawcy sportowego, komentując w radiu spotkania turyńskiego klubu.
***
Hongkońska policja zatrzymała właściciel- kę mieszkania, w którym na powierzchni 37 metrów kwadratowych znajdowało się 113 różnych zwierząt. Jak podała policja, 52-letnia miłośniczka zwierząt odpowie przed sądem za okrucieństwo wobec tak licznie zgromadzonych pupilów. W mieszkaniu znajdowało się 31 kotów, 10 psów, 13 ptaków, 32 chomiki, 26 żółwi i jeden królik.
***
Żadnego respektu nie czuli przed stróżami prawa złodzieje, którzy włamali się do komendy policji w Johannesburgu. Ich łupem padły m.in. alkohole z policyjnej kantyny.
***
W Rosji wolno już swobodnie korzystać z precyzyjnej nawigacji satelitarnej oraz ze zdjęć satelitarnych wysokiej rozdzielczości ? poinformowały rosyjskie media. Dotychczas było to zastrzeżone dla wojska.
***
Na Białorusi powstają niezwykłe mapy. Milicjanci z posterunku w Iwacewiczach w obwodzie brzeskim otrzymali tak zwaną bimber-mapę połowy wsi Zapolje. Na mapie były zaznaczone domy, w których sprzedawany jest alkohol domowej produkcji oraz miejsca gdzie jest produkowany. Nieznany autor mapy nie zapomniał o szczegółach ? poinformował, ile w którym domu kosztuje butelka bimbru. Po sprawdzeniu milicjanci potwierdzili, że mapa była bardzo dobrze sporządzona. Przy okazji skonfiskowali kilkadziesiąt litrów samogonu oraz kilkaset litrów zacieru. Autor mapy w załączonym liście poinformował, że przystąpił do tworzenia mapy drugiej połowy wsi.
***
Prokuratura w Bolonii zastanawia się czy można oskarżyć wróżkę o współudział w napadach na banki. Trzyosobowa grupa przestępców wielokrotnie zasięgała u niej fachowej porady, czy planowany napad się uda i czy unikną odpowiedzialności.
***
Około 300 ustawionych w szopce zabytkowych figurek wartości 1 miliona euro skradziono z kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja w centrum Neapolu. Wszystkie figurki, wysokości około pół metra, pochodziły z XVIII i XIX wieku. Złodzieje oszczędzili jedynie Dzieciątko Jezus.
Wyświetlony 4314 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.