Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 21 czerwiec 2010 16:52

Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej

Napisał

Szanowny Panie Prezydencie,

Stowarzyszenie Wolnego Słowa od dawna czyni starania, by peerelowska Służba Bezpieczeństwa została oficjalnie potępiona jako organizacja działająca na szkodę obywateli i łamiąca podstawowe prawa człowieka.
Uważamy za niemoralne i szkodzące naszej polskiej tradycji zaniechanie potępienia SB ? jej funkcjonariuszy i beneficjentów.
Kolejna rocznica stanu wojennego ? w czasie którego SB została rozbudowana do niewiarygodnych rozmiarów ? skłania nas do zwrócenia się do Pana Prezydenta z prośbą o uzdrowienie tej sytuacji.
? Konieczne wydaje nam się oficjalne potępienie SB jako organizacji przestępczej.
? Pozbawienie funkcjonariuszy SB wszystkich szczebli orderów, odznaczeń i związanych z nimi rent i przywilejów.
? Zdegradowanie wszystkich funkcjonariuszy do stopnia szeregowca i wyciągnięcie, w związku z tym, stosownych konsekwencji co do wypłaty rent i emerytur, związanych ze stopniem i funkcją w SB.
? Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wszystkich tych funkcjonariuszy, którzy ? zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem ? dokonywali przestępstw i które to przestępstwa nie uległy przedawnieniu. ? Za uzasadnione uznajemy pozbawienie członków WRON stopni oficerskich, orderów i odznaczeń.
Szanowny Panie Prezydencie,
Sanacja moralna, walka z korupcją, odbudowa polskich niepodległościowych tradycji i oparcie na nich autorytetu i prestiżu państwa wymaga, naszym zdaniem, rozliczenia smutnego okresu dziejów narodu w latach 1945-1989. Jednym z elementów tego rozliczenia powinno być zadośćuczynienie, moralne i prawne, ofiarom stanu wojennego oraz działaczom opozycji antykomunistycznej i podziemia solidarnościowego.
Patriotyczna tradycja, którą odnajdujemy w II RP i która przetrwała w sercach Polaków przez lata PRL, może być dobrym fundamentem budowy współczesnego państwa i społeczeństwa. Aby tak się stało, musimy jednoznacznie odnieść się do wszelkiej korupcji, do złodziejstwa, łapówkarstwa, zaprzaństwa do wszelkiego zła moralnego, towarzyszącego dziejom narodu.
Potępienie SB i jej mocodawców, uzdrowienie naszej narodowej tradycji, jest obowiązkiem naszego pokolenia. Pokolenia, które walczyło, by naszym dzieciom przekazać Polskę wolną od komunistów.

Podpisali członkowie Zarządu SWS i Zarządu Oddziału Warszawskiego SWS:
Roman Bielański, Konrad Bieliński, Wojciech Borowik, Mirosław Chojecki, Janina Jankowska, Jacek Juzwa, Krzysztof Markuszewski, Stefan Melak, Wiktor Mikusiński, Bogumił Sielewicz, Jan Strękowski, Ewa Sułkowska-Bierezin, Jacek Szymanderski, Tomasz Truskawa, Marcin Wolski
Z Oddziału Wrocławskiego SWS: Romuald Lazarowicz
Wyświetlony 7275 razy
Romuald Lazarowicz

Najnowsze od Romuald Lazarowicz

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.