piątek, 24 wrzesień 2010 12:39

Zapomniany złoty róg

Napisane przez

Z jakim wydarzeniem historycznym kojarzy się data 6 sierpnia? Ze zrzuceniem przez Amerykanów w czasie II wojny światowej bomby atomowej na Hiroszimę, 6 sierpnia 1945 roku. Ale z naszej historii?! A co zdarzyło się?

6 sierpnia 2004 r. mija 90. rocznica wymarszu oddziałów strzeleckich z Oleandrów w Krakowie. Oddziałów, które wyruszyły do boju 6 sierpnia 1914 roku, a z których wkrótce uformowały się Legiony. Data ta, symboliczna, jak zresztą wiele innych dat w historii, przyjmowana jest jako ta, od której zaczęło się wskrzeszanie Rzeczypospolitej Polskiej.
28 czerwca 1914 r. w Sarajewie zginął w zamachu przeprowadzonym przez serbskiego nacjonalistę następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand.
28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiadają wojnę Serbii. Zaczyna się I wojna światowa. Austro-Węgry zarządzają powszechną mobilizację. Do walki szykują się polskie oddziały operacyjnie uzależnione od dowództwa austriackiego, lecz z autonomią wewnętrzną.
3 sierpnia 1914 r. pierwszy patrol, tzw. siódemka Beliny (Władysław Belina-Prażmowski, wkrótce dowódca szwadronu, a następnie 1. pułku kawalerii I Brygady Legionów, z siódemką podkomendnych) zostaje wysłana przez Józefa Piłsudskiego do Królestwa Kongresowego.
6 sierpnia 1914 r. kompania kadrowa, 144 słuchaczy szkół oficerskich Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich pod dowództwem Tadeusza Kasprzyckiego, na rozkaz Józefa Piłsudskiego wymaszerowuje z Oleandrów w Krakowie w kierunku Miechowa. Pod Michałowicami likwiduje rosyjsko-austriacki szlaban graniczny i wkracza do Kongresówki.
Taki był początek. Co dalej ? o tym mówią podręczniki. Była Polska Organizacja Wojskowa, Korpusy Polskie w Rosji (gen. Józef Dowbór-Muśnicki, Lucjan Żeligowski), Roman Dmowski na konferencji pokojowej w Paryżu, byli, gdy już formalnie istniała niepodległa Polska, powstańcy wielkopolscy i śląscy. Wszyscy przyczynili się do jej odrodzenia. Jednak data 6 sierpnia 1914 stała się symboliczna, ponieważ wtedy, po raz pierwszy od Powstania Styczniowego, żołnierze polscy zorganizowani pod polskim dowództwem znów wyruszyli do boju o wyswobodzenie ojczyzny.

(?)
Marek Arpad Kowalski
Wyświetlony 4766 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.