niedziela, 03 październik 2010 21:00

Dziesięć pytań

Napisane przez

Tym razem na pytania redakcji odpowiada Stanisław Wojtera.

Jakie osoby czy wydarzenia powinny się, według Pana, znaleźć na polskich banknotach?

Najlepiej odwoływać się do tradycji, a naszą polską tradycją państwową jest monarchia. Polska okres rozkwitu przeżywała w czasach monarchii, zwłaszcza tej wczesnej. Dlatego na banknotach umieściłbym przede wszystkim królów Polski. Mamy zaledwie pięć banknotów NBP, więc należy dokonać starannego wyboru. Na rewersie można umieszczać ważne dla dziejów państwa wydarzenia, np.: Mieszko I ? Chrzest Polski, Jan III Sobieski ? Bitwa pod Wiedniem, etc.

Z jaką osobą, niekoniecznie sławną, chciałby Pan porozmawiać osobiście? O co by Pan zapytał?

Tak się akurat składa, że osoba, z którą najbardziej chciałbym porozmawiać, jest jedną z najbardziej znanych postaci na świecie. Chciałbym zadać kilka pytań papieżowi Janowi Pawłowi II. Oprócz pytań dotyczących wiary i religii, chciałbym porozmawiać o polityce Watykanu, o wizjach rozwoju Europy, o przyszłości Polski.

Jaka jest najważniejsza książka w Pana życiu?

Znów ? bestseller światowy i na przestrzeni wieków ? Biblia, czytana w każym wieku i wywierajacą największy wpływ. Natomiast w kategorii literatury współczesnej bardzo lubię książki Waldemara Łysiaka. Trudno wymienić jedną pozycję. Lubię beletrystykę ("Perfidia", "Dobry", etc.), lubię jego "napoleońskie" książki. Nie tylko są dobrze napisane, ale mają w sobie głębszą myśl.

Jaką książkę wpisałby Pan na listę ksiąg zakazanych?

Nie jestem zwolennikiem tworzenia czarnych list. Jeśli nie łamie się prawa, wszystko można publikować. Co nie znaczy, że wszystko należy czytać, ale to już sprawa wolnego wyboru każdego człowieka.

Gdyby mógł Pan kupić liczne billboardy, co by na nich było?

Teraz? Reklama Unii Polityki Realnej ? mojej partii. Brakuje nam takiej reklamy, więc wykorzystałbym taką możliwość.

Jakie zmiany w ustawodawstwie polskim mogłyby poprawić nasz ustrój?

Potrzebny jest cały katalog zmian, począwszy od konstytucji, zmiany ustroju w kierunku wzmocnienia władzy wykonawczej, prawdziwej niezależności władzy sądowniczej i mniejszej, ale lepszej jakościowo władzy ustawodawczej. I PODATEK 10% DLA WSZYSTKICH, niezależnie, czy to osoba fizyczna, spółka taka, czy siaka... Jeden jedyny podatek i to WYŁĄCZNIE OD DOCHODÓW.

Jaki ustrój byłby najbardziej odpowiedni dla Polaków/Polski?

(?)

Wyświetlony 11766 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.